Na plantacjach zbóż jarych pojawiły się już, razem z wyższymi temperaturami pierwszych dni maja, szkodniki takie jak: ploniarka zbożówka, niezmiarka paskowana i miniarek. Specjaliści zalecają zastosować insektycydy, które aby ograniczyć koszty można łączyć z dokarmieniem dolistnym czy też dodatkiem siarczanu magnezu.
Walka z chorobami w pszenicy jarej może przebiegać w tym sezonie przy wykorzystaniu jednego zabiegu, kiedy nasilenie patogenów nie jest intensywne. Chroni się wówczas górne liści i kłosy w fazie liścia flagowego (BBCH 45-49). Kiedy łan jest silnie rozwinięty, a pogoda w maju deszczowa, wówczas należy zastosować dwa zabiegi. Pierwszy na początku strzelania w źdźbło (BBCH 31-32), połączony ze stosowaniem regulatora wzrostu, a drugi w fazie liścia flagowego (BBCH 45-49).
W wypadku jęczmienia jarego przy suchej pogodzie w kwietniu i w maju należy zastosować jeden zabieg w fazie od drugiego kolanka do pełni strzelania w źdźbło, a w sezonach mokrych dwa zabiegi. Pierwszy w fazie 1-2 kolanka i drugi przed kłoszeniem, kiedy jest duże zagrożenie ze strony rynchosporiozy i plamistości siatkowej.
Komentarze