W zależności od regionu, a więc od terminu siewu, który był w tym roku dość późny, zboża jare są w różnej fazie rozwojowej. Przeważnie jednak mają dwa liście, a w niektórych częściach kraju weszły już w fazę krzewienia. W tym czasie bardzo intensywnie obok nich rozwijają się chwasty, ich zwalczanie przeprowadzamy nalistnie od fazy 2 liści (BBCH 12) do fazy liścia flagowego (BBCH 37). Pszenica posiada największą paletę produktów do niszczenia chwastów. Tutaj przedstawiamy całą gamę środków ochrony do poszczególnych gatunków zbóż.


Na plantacjach zbóż jarych pojawiły się już, razem z wyższymi temperaturami pierwszych dni maja, szkodniki takie jak: ploniarka zbożówka, niezmiarka paskowana i miniarek. Specjaliści zalecają zastosować insektycydy, które aby ograniczyć koszty można łączyć z dokarmieniem dolistnym czy też dodatkiem siarczanu magnezu.


Walka z chorobami w pszenicy jarej może przebiegać w tym sezonie przy wykorzystaniu jednego zabiegu, kiedy nasilenie patogenów nie jest intensywne. Chroni się wówczas górne liści i kłosy w fazie liścia flagowego (BBCH 45-49). Kiedy łan jest silnie rozwinięty, a pogoda w maju deszczowa, wówczas należy zastosować dwa zabiegi. Pierwszy na początku strzelania w źdźbło (BBCH 31-32), połączony ze stosowaniem regulatora wzrostu, a drugi w fazie liścia flagowego (BBCH 45-49).


W wypadku jęczmienia jarego przy suchej pogodzie w kwietniu i w maju należy zastosować jeden zabieg w fazie od drugiego kolanka do pełni strzelania w źdźbło, a w sezonach mokrych dwa zabiegi. Pierwszy w fazie 1-2 kolanka i drugi przed kłoszeniem, kiedy jest duże zagrożenie ze strony rynchosporiozy i plamistości siatkowej.