Na giełdzie MATIF w Paryżu w ostatni czwartek cena pszenicy konsumpcyjnej wynosiła 123,75 euro za tonę. Tym samym nie zanotowano zmian w porównaniu z tygodniem wcześniejszym. Umocniły się za to ceny kukurydzy w kontrakcie listopadowym o 1 proc. w okresie tygodniowym do 121,27 euro/t. Według przelicznika Narodowego Banku Polskiego z drugiego października 1 euro = 4,25 zł.

Na rynku amerykańskim odnotowano natomiast spadki cen pszenicy w kontraktach terminowych. Na giełdzie w Chicago w kontrakcie grudniowym notowania pszenicy obniżyły się o 4,7 proc. do 165,6 USD/t (1 USD = 2,92 PLN). Spadki spowodowane zostały poprawą produkcji pszenicy w USA ze wcześniej szacowanych na 59,43 mln t do 60,4 mln t. Kolejnym argumentem były problemy z eksportem.

Za to notowania kukurydzy rosną. W kontrakcie grudniowym w Chicago wzrosły o 0,74 proc. do 133,46 USD/t. Wyższe ceny związane są z opóźnieniami w zbiorach, które wynikają z wolniejszego dojrzewania kukurydzy i obaw o negatywne skutki ewentualnych przymrozków na kondycję upraw.

Źródło: FAMMU/FAPA/farmer.pl