Największym producentem pszenicy w EU jest Francja. We wschodniej części kraju przez dłuższy czas panowała deszczowa pogoda, co może mieć wpływ na jakość ziarna. Obecnie aura się poprawiła w związku z tym francuscy rolnicy przystąpili do kontynuacji żniw.
We Francji szacuje się, że zbiory będą wysokie na poziomie 37 mln ton w porównaniu do 36,8 mln ton w poprzednim roku.

Kolejnym dużym producentem pszenicy są Niemcy. Tam również obawiają się o jakość swoich zbiorów, w niektórych obszarach kraju obfite opady deszczu spowodowały wyleganie pszenicy ozimej i rzepaku. Z powodu opadów w Niemczech żniwa pszenicy rozpoczęły się tylko w niektórych rejonach. Prognozy mówią, że również w tym kraju prawdopodobnie zbiory będą bardzo wysokie (25,46 mln ton pszenicy miękkiej).

Również w Wielkiej Brytanii analitycy szacują, że zbiory będą wysokie. Prognozy wskazują na ich wzrost o 25 proc. w stosunku do zeszłorocznych 15-16 mln ton. Wzrost ten to skutek przede wszystkim zwiększonego obszaru produkcji tego gatunku (areał wzrósł o 22 proc. w porównaniu do roku ubiegłego)

Prognozy również mówią o wysokich zbiorach w Polsce, które według wstępnych analiz mają przekroczyć 10 mln ton i być wyższe o 4 proc.od tych zeszłorocznych. Panująca dotychczas pogoda dała nadzieję na dobre zbiory zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym. Przelotne deszcze jakie teraz panują w większości naszego kraju jeśli nie zagoszczą u nas na dłużej nie powinny mieć dużego wpływu na pogorszenie jakości ziarna.