Ostatnie opady deszczu w wielu przypadkach przyczyniły się do tego, że zboża dojrzewają nierównomiernie. Jeśli deszczowa pogoda utrzyma się dłużej może to opóźnić żniwa i być przyczyną powstania problemów ze zbiorem ziarna.

W kontekście żniw deszcze padają akurat w najbardziej krytycznym momencie dla zbóż, czyli tuż przed zbiorem. Niesie to ze sobą ryzyko pogorszenia jakości ziarna, zbiorem zbyt wilgotnych nasion i wysokim stopniem porażenia kłosów fuzariozą, chorobą pozostawiająca na ziarnie groźne dla zdrowia ludzi i zwierząt mykotoksyny.

W końcowym etapie dojrzewania ziarna deszczowa pogoda wpływa głównie na liczbę opadania. Zbyt niska wskazuje, że w ziarnie przebiegają intensywnie procesy życiowe, m.in. oddychanie, w wyniku którego wydziela się ciepło i woda. Mogą one powodować niekorzystne zmiany w masie składowanego ziarna, np. zawilgocenie i wzrost temperatury, mogące wywołać proces samozagrzewania.

Lokalnie, zwłaszcza tam gdzie było za sucho i nie podano III dawki azotu, ziarno pszenicy może charakteryzować się niskim poziomem białka.

O tym jednak jakie będą przeciętne parametry ziarna dowiemy się już wkrótce jak pierwsze partie zbóż zostaną zebrane i oddane do skupu.

Podziel się swoimi spostrzeżeniami na temat przebiegu żniw. Dołącz do dyskusji na forum farmer.pl w zakładce: żniwa