SERAFIN SUPERPOINT

Poręczny wilgotnościomierz pozwalający na wykonywanie pomiarów metodą pojemnościową w zakresie od 5 do 50 proc. zależnie od rodzaju nasion. Dokładność pomiaru szacuje się na +/- 0,5 proc. Urządzenie wyposażone jest w automatyczną kompensację temperatury i automatyczne wyliczanie średniej z ostatnich czterech pomiarów. Z uwagi na szybką i łatwą obsługę producent poleca ten wilgotnościomierz również do pracy polowej przy kombajnie, koszach przyjęciowych czy magazynach. Wilgotnościomierz jest skalibrowany fabrycznie dla 19 rodzajów nasion. Cena urządzenia to 1680 zł (wszystkie ceny brutto).

DRAMIŃSKI GMM

Jeden z najpopularniejszych modeli wilgotnościomierzy tego producenta. Wykonuje pomiary metodą pojemnościową na całych ziarnach. Fabrycznie jest skalibrowany aż dla 39 gatunków zbóż, roślin oleistych, strączkowych i traw. Zakres pomiaru w zależ-ności od gatunku wynosi od 3,8 do 43 proc., a średnia dokładność to +/- 0,5 proc. Dodatkowo na życzenie producent może wprowadzić kolejne 21 kalibracji dla innych gatunków roślin. Wilgotnościomierz kosztuje od 1100 zł.

FARMCOMP WILE 65

Miernik fińskiej firmy Farmcomp to uniwersalne urządzenie. Wile 65 jest lekkim, poręcznym wilgotnościomierzem sprawdzającym się w warunkach polowych. Mierzy wilgotność całych ziaren metodą pojemnościową w zakresie od 5 do 35 proc. w zależności od gatunku. W przypadku nasion roślin oleistych jest to przedział pomiędzy 5 a 25 proc. Dokładność pomiaru wynosi +/- 0,5 proc. Model ten ma dwa czujniki temperatury, które automatycznie kompensują wpływ temperatury ziarna i otaczającego powietrza, korygując wyświetlany wynik wilgotności zboża. Ponadto dzięki opcji podłączenia dodatkowej sondy bagnetowej istnieje możliwość pomiaru temperatury dowolnej substancji, np. w silosie czy pryzmie. Fabrycznie jest skalibrowany dla 16 rodzajów nasion. Cena urządzenia: 1500 zł; dodatkowa sonda bagnetowa: 310 zł.

SERAFIN SUPERPRO COMBI

Urządzenie pozwala na cyfrowy odczyt wilgotności oraz temperatury siana, słomy i kiszonki z dokładnością do jednego miejsca po przecinku. Posiada wbudowaną sondę o długości 50 cm oraz podświetlany wyświetlacz, a średnia wartość pomiaru jest obliczana automatycznie. Zakres pomiaru wilgotności wynosi od 9 do 60 proc. (dokładność +/- 1,5 proc.), a temperatury od -5°C do 70°C s. Za urządzenie zapłacimy 1260 zł.

DRAMIŃSKI DO SIANA I SŁOMY

Nowoczesny, cyfrowy przyrząd, który w łatwy sposób umożliwia monitorowanie poziomu zawilgocenia i temperatury sprasowanej słomy oraz siana. Pozwala na szybką reakcję w podejmowaniu niezbędnych zabiegów w celu uniknięcia zagrożenia i ewentualnych strat. Do pomiaru służy sonda o długości 56 cm z wygodnym uchwytem. Sonda może mieć przewód o długości 0,6 lub 2 m, może być też połączona z testerem na sztywno. Cena urządzenia – od 1150 zł.

Artykuł pochodzi z lipcowego wydania Farmera.

Zapraszamy do prenumeraty magazynu Farmer.