Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w wystąpieniu dla mediów w siedzibie ONZ w Nowym Jorku zaznaczył, że setki milionów ludzi zapłacą cenę za decyzję Rosji ws. porozumienia zbożowego.

- Inicjatywa Czarnomorska (...) była liną ratunkową dla globalnego bezpieczeństwa żywności i sygnałem nadziei dla świata w tarapatach (...). Ostatecznie uczestnictwo w tym porozumieniu jest wyborem. Ale zmagający się z trudnościami ludzie wszędzie w krajach rozwijających się nie mają wyboru - powiedział Guterres w wystąpieniu dla mediów w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. - Setki milionów ludzi, konsumentów, którzy stają w obliczu rosnących cen żywności, (...) zapłaci za to cenę - dodał.

Jeszcze tego samego dnia ceny zbóż poszły w górę

Guterres zaznaczył, że w wyniku poniedziałkowego oświadczenia Rosji jeszcze tego samego dnia ceny zbóż poszły w górę, zaś decyzja Rosji o zerwaniu porozumienia "zadaje cios ludziom w potrzebie". Zapowiedział też, że bezpieczeństwo żywności będzie głównym celem jego przyszłych działań.

Guterres kwestionuje podawane przez Rosję powody wycofania się z porozumienia

Sekretarz generalny zakwestionował też główne powody podawane przez Rosję jako uzasadnienie wycofania się z porozumienia, m.in. argument, że zachodnie sankcje i wykluczenie państwowych banków z systemu SWIFT zaszkodziło rosyjskiemu eksportowi żywności. Portugalczyk powołał się przy tym na wypowiedzi rosyjskich oficjeli, że w wyniku specjalnego porozumienia ułatwiającego eksport rosyjskich zbóż i nawozów poziom eksportu tych produktów z Rosji niemal całkowicie powrócił do tego sprzed inwazji. Zaznaczył też, że wraz z UE wypracował porozumienie, które przywróciłoby Rosyjskiemu Bankowi Rolnemu dostęp do SWIFT.

- Jestem głęboko zawiedziony, że moje propozycje zostały zignorowane - powiedział polityk.