Pogoda skutecznie utrudnia pracę rolnikom. Zbiory kukurydzy będą opóźnione, zbiory buraka cukrowego również, co za tym idzie później będzie można przygotować pole do siewów i automatycznie siewy również się przedłużą. W wielu wypadkach, również tych logistycznych rolnicy będą zmuszeni w późniejszych, możliwe że opóźnionych terminach wysiać np. pszenicę ozimą. Optymalne terminy siewu zbóż znajdziecie tutaj.

Świadomym sytuacji, już teraz warto zakupić materiał siewny odmian, które lepiej sobie radzą w warunkach tych opóźnień, bo trzeba go zamówić wcześniej. Jak informują przedstawiciele branży, niektórych odmian może zabraknąć.

Podczas wyboru odmiany pszenicy na opóźniony siew trzeba zwrócić szczególną uwagę na zimotrwałość. Poleca się w takich warunkach wybrać odmiany o zimotrwałości powyżej 3,5. Jak wynika z badań Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach takie odmiany to:

- z grupy A: Arkadia, Arktis, Delewar, Hondia, Kohelia, Legenda, Naridana, Natula, Ostroga, Patras, Praktik, Sailor, Skagen, Smuga, Tonacja, Torrild, Wydma,

- z grupy B: Artist, Belissa, Bogotka, Bonanza, Dolores, Fakir, Fidelius, Jantarka, KWS Dacanto, KWS Kiran, KWS Ozon, LG Jutta, Medalistka, Platin, Rotax,

- z grupy C : Markiza.

Odmiany pszenicy ozimej różnią się reakcją na opóźnienie siewu, a ta reakcja uzależniona jest m.in. od warunków siedliska. Jak wynika z badań IUNG w rejonie Polski Wschodniej, ale też w Wielkopolsce poleca się w takie sytuacji takie odmiany jak: Astoria, Kampana, Forkida i KWS Dacanto. Z kolei w Małopolsce: Astoria, Kampana, Forkida, Fidelius i Bamberka.

Zdaniem firmy Ampol-Merol na opóźnione siewy nadaje się też odmiana Advokat (A/B) o zimotrwałości 4,5 , a także odmiana Franz.