Pszenica ozima w Polsce północno-wschodniej powinna być już wysiana, gdyż za agrotechniczny termin siewu w tym regionie uznaje się okres pomiędzy 5 – 20 września. Siewy kończyć powinni rolnicy w środkowej części kraju, gdzie mija właśnie optymalny termin siewu pszenicy.

Do końca września przypada optymalny termin siewu pszenicy dla Polski zachodniej. Natomiast na Nizinie Śląskiej i terenach nadmorskich siać można do 5 października. Pszenicę wysiewa na głębokość 2 – 4 cm.

Pszenżyto ozime powinno być już wysiane w północno-wschodniej Polsce. Dla tej części kraju za optymalny termin uznaje się siew do 20 września. Centralna Polska powinna właśnie kończyć zasiewy tego gatunku, gdyż 25 września mija optymalny termin siewu pszenżyta ozimego.

Później, bo do 5 października siać mogą rolnicy w zachodniej i południowej części kraju. Głębokość wysiewu jest taka sama, jak dla pszenicy tj. 2-4 cm.

30 września mija także optymalny termin siewu dla żyta w Polsce zachodniej. Do 5 października żyto siać można jeszcze na północy kraju, zwłaszcza na Pomorzu Zachodnim i lepiej nie przekraczać zbytnio tego terminu. Dla pozostałej części kraju optymalny termin siewu właśnie mija. Żyto sieje się na głębokość 2-3 cm.

Optymalne terminy siewu dla jęczmienia ozimego dla całego kraju minęły.