Ostatnio obserwujemy dość wysokie temperatury, jak na miesiąc grudzień, jednocześnie występuje wysokie uwilgotnienie powierza. Panujące warunki pogodowe sprawiają, że patogeny chorobotwórcze skutecznie atakują i nieustająco rozwijają się na oziminach.

Na oziminach występuje praktycznie pełne spektrum chorób. W zbożach cały czas rozwija się mączniak prawdziwy zbóż i traw, ponadto rynchosporioza i rdze - jęczmienia w plantacjach jęczmienia ozimego oraz rdza brunatna w pszenicy ozimej.

- Jesienne porażenie rdzą zbóż ozimych może powodować szybki rozwój choroby na wiosnę i dalszą infekcję zdrowych części roślin. Nawet jeśli początkowo porażenie rdzą było niewielkie to obecnie postęp choroby jest coraz bardziej widoczny. Także wczesną wiosną, należy liczyć się z intensywnym pojawem septoriozy paskowanej liści pszenicy w zaatakowanych obecnie plantacjach. Na liściach pszenicy obserwujemy bowiem objawy tej choroby – powiedziała w rozmowie z redakcją dr Zuzanna Sawińska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.