- Pogoda sprzyjała wegetacji jęczmienia i zapowiadają się całkiem dobre plony. Kiedy mieliśmy do czynienia z nadmierną wilgotnością rolnicy gospodarujący na dużym areale zadbali o odpowiednią ochronę łanu i dlatego jakość ziarna powinna być zadawalająca. Oceniam, że tegoroczne zbiory wszystkich zbóż, bez kukurydzy mogą wynieść ok. 27,5 mln t - mówi portalowi farmer.pl Tadeusz Szymańczak z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Jego opinia potwierdza się w skupach. Co prawda na razie firmy dopiero zaczęły kupować zboże, ale przeważnie mają one spełnione parametry i nie ma z tego tytułu potrąceń cenowych. Ziarno jest suche o wilgotności 14,5 proc. W jednym ze skupów odnotowano za to niską gęstość ziarna w stanie zsypnym, poniżej 60 kg/hl, a także dużą ilość zanieczyszczeń przytulią czepną.

Ceny pierwszych dostaw jęczmienia nie są porażające i wahają się od 500 do 590 zł/t plus vat.

Skupy mają też wyznaczone cenniki na pszenicę konsumpcyjną, która wynosi obecnie ok. 700 zł/t netto. Zdaniem Szymańczaka podczas żniw właśnie ta cena powinna się utrzymać z tendencją rosnącą. Niestety nie pokrywa ona kosztów produkcji, które wprawdzie wolniej, ale z roku na rok wzrastają.

- Nie jestem optymistą jeśli chodzi o ceny zbóż. Za skutki polityczne płacą rolnicy, bo nierozważna polityka powoduje, że granice są otwarte na surowiec zza granicy wschodniej, zwłaszcza Ukrainy, gdzie zbiory zapowiadają się wysokie. Tam ziarno jest tańsze, ale jego jakość gorsza. Dodatkowo nie mamy w kraju odpowiedniej infrastruktury, która umożliwiłaby eksport naszego ziarna. Te czynniki przyczyniają się do spadku cen - zauważa Szymańczak. Nie bez znaczenia jest też jego zdaniem sytuacja na rynku trzody chlewnej i drobiu. - Rolnicy prowadzący te produkcje już stracili. Za nimi, po upływie pewnego czasu, również i uprawiający zboża, ale i rzepak, też stracą - dodaje.

Zdaniem przedstawiciela PZPRZ państwo, mimo iż informuje o wolnym rynku i braku interwencji na nim, ma instrumenty do stabilizacji cen. Jakie? Za pomocą spółki Elewarr za którą odpowiada Agencja Rynku Rolnego, a która to spółka była w ostatnim czasie „bardzo medialna".

- Spółka ta nie powinna zarabiać na zbożu tylko oddziaływać na rynek poprzez stabilizację cen. Przecież może przechować 0,5 mln t. W sytuacji, kiedy ziarno jest bardzo tanie powinna je wykupować z rynku, aby tę cenę podwyższyć, a kiedy ceny są wysokie trzymać - aby je ustabilizować - dodaje Tadeusz Szymańczak. W ten sposób wspiera się producentów, ale i polskich konsumentów.

Ceny rzepaku kształtują się obecnie na poziomie 1200-1255 zł/t. Zdaniem Juliusza Młodeckiego z Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych podczas żniw cena tony nasion wyniesie 1200-1300 zł.

Ceny skupu zbóż i rzepaku w zł/t netto zebrane 8 lipca 2014 r. na podstawie ankiety telefonicznej:

1.Polskie Młyny S.A.
- pszenica konsumpcyjna - 740,
- żyto - 550.

2. Lubella S.A.
- pszenica konsumpcyjna - 700.

3. Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie PZZ w Stoisławiu
- jęczmień ozimy - 535 (z dostawą).

4. Polskie Zakłady Zbożowe w Krakowie S.A
- pszenica konsumpcyjna - 700.

5. Młyn Martea, Młyny Komorowice
- brak cennika.

6. Przedsiębiorstwo Przetwórstwa Zbożowego KAPKA -
- pszenica konsumpcyjna - 700,
- żyto - 550.

7. Gold Pasz Janowiec Sp. z o.o. -
- pszenica paszowa - 750,
- jęczmień paszowy - 590.

8. ZPZM Kruszwica
- rzepak - 1197 zł/t.

9. Młyn-Pol
- pszenica konsumpcyjna - 710,
- pszenica paszowa - 690,
- jęczmień - 500.

10. Chemirol - Elewator Gryfice
- jęczmień - 510,
- rzepak - 1230-1255.