W niektórych regionach Polski koszony jest już jęczmień. - Zbiory rozpoczęły się w regionie Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Są już też pierwsze przymiarki dotyczące rzepaku - mówi portalowi farmer.pl Rafał Maładanowicz, prezes Krajowej Federacji Producentów Zbóż.

Potwierdza to Tadeusz Jakubowski z Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku. - Rzepak na razie nie jest jeszcze zbierany w województwie dolnośląskim, ale to kwestia kilku dni i oczywiście pogody - podkreśla.

Sytuację na polach potwierdza też Zbigniew Kaszuba z KFPZ, który ma informacje z południowej części województwa wielkopolskiego, gdzie też zbierany jest jęczmień.

- W województwie zachodniopomorskim rolnicy dopiero co zaczynają kosić jęczmień. Szykują się też do desykacji rzepaku, żniwa tej uprawy w regionie rozpoczną się za kilka tygodni  - mówi Krzysztof Galek z KZPR.


Z kolei w województwie lubelskim rozpoczął się dwufazowy zbiór rzepaku. Jest on mniej popularny i coraz rzadziej stosowany. Polega on na tym, że w pole jako, pierwsze wyjeżdżają kosiarki pokosowe, a po kilku lub kilkunastu dniach - w zależności od przebiegu pogody - dojrzały rzepak zbierały jest kombajnami.

- Część wykosiłem „pokosówką" i teraz czekam na dobrą, słoneczną pogodę. Oczekuję zbiorów w wysokości 3-3,5 t/ha. W tym sezonie wymarzło mi 10-15 proc. plantacji rzepaku - mówi Marek Stanicki z KZPR na Lubelszczyźnie.