Jak zapewnia producent, przenośnym przyrządem GrainSense będzie można wykonać pomiar zawartości białek, wilgotności, olejów roślinnych oraz węglowodanów. Do wykonania analizy wystarczy niewielka ilość ziaren, a sam pomiar trwa ma około 30 sekund`(czas ten obejmuje również załadowanie próbki). Jest zasilane bateriami więc swobodnie można z niego korzystać  w warunkach polnych

Pomiar prosto z pola, da odpowiedź o jakości zbieranych płodów. Wykonany w składowanych już nasionach umożliwi pomiar np. zawartości białka i tym samym pomoże zbilansować pasze dla zwierząt.

Urządzenie posiada funkcje określania lokalizacji (GPS) i pracy w połączeniu z usługami w „chmurze”. Jest ono także dostarczane wraz z wszechstronnym pakietem dostępu do przydatnego oprogramowania pozwalającego na przygotowanie interaktywnych raportów, o wiele bardziej użytecznych niż surowe dane.

Urządzenie GrainSense zostanie wprowadzone na rynki Szwecji, Finlandii i krajów bałtyckich wiosną 2018 roku z możliwością zakupu u dystrybutora, firmy Berner Oy. Początkowo urządzenie będzie mogło dokonywać pomiary takich gatunków zbóż jak pszenica, jęczmień, owies i żyto. Niedługo potem dodana zostanie możliwość pracy z ziarnami rzepaku.

Producent zapewnia, że konkurencyjna cena sprawia, że ten miernik będzie dostępny także dla osób indywidualnych.

Cena sprzedaży detalicznej niezależnie od kraju będzie wynosić 3900 EURO,  a oprócz urządzenia użytkownik otrzyma w tej cenie futerał, naczynie pomiarowe i nakładkę oraz 1-roczną ochronę gwarancyjną. Korzystanie z urządzenia wymaga posiadania osobistego konta użytkownika, (opłata za użytkowanie wynosi 250 EURO rocznie. Konto to pozwala na wprowadzenie 4 gatunków zbóż oraz dostarcza aktualizacje i kalibracje, nieograniczoną ilość miejsca i daje możliwość udostępniania wyników pomiarów.

Urządzenie GrainSense działa w oparciu o moduł detekcji optycznej oraz umożliwiające jego działanie elementy mechaniczne i elektroniczne. Jest ono także wyposażone w moduł Bluetooth do połączenia z urządzeniem przenośnym. Techniczna zasada działania urządzenia opiera się o spektroskopię absorpcyjną w bliskiej podczerwieni (NIR). Technika ta jest od wielu lat dostępna w laboratoriach, ale to przedsiębiorstwo GrainSense jako pierwsze umożliwiło jej stosowanie w urządzeniu przenośnym.

Zasada użycia: W celu wykonania pomiaru użytkownik wykonuje pomiar wzorcowy z użyciem pustej kuli (uzyskanie poziomu bazowego), a następnie umieszcza ziarno w szklanym pojemniku i dokonuje pomiaru filtrowanej odpowiedzi. Na podstawie tych dwóch pomiarów można określić przekrój absorpcyjny (ACS) ziaren. Następnie, dzięki wielowymiarowym algorytmom kalibrującym ze zmierzonego widma ACS otrzymywane są stężenia białka, węglowodanów, olejów i wilgoci.

 Premiera produktu, odbędzie się na targach Agritechnica w dniach 12-18 listopada w Hanowerze w Niemczech.