Prognozy pogody na najbliższe tygodnie mówią raczej o wiosennej aurze niż zimowej. Utrzymujące się przez ten czas dodatnie temperatury mogą sprawić, że oziminy nam się rozhartują. Tym samym staną się bardzo wrażliwe na ewentualne, całkiem możliwe jeszcze o tej porze roku silne przymrozki. Na szczęście synoptycy nie przewidują póki co gwałtownej zmiany pogody, stąd sytuację możemy traktować jako dość bezpieczną.

Czekamy zatem cierpliwie na 1 marca. Przypominamy, że zgodnie z nowym rozporządzeniem związanym ze stosowaniem nawozów azotowych, do tego czasu nie wolno nam ich rozsiewać.

Zaznaczmy jednak, że ograniczenia te, nie dotyczą nawozów w składzie których azotu nie ma. Z agrotechnicznego punktu widzenia to dobry już czas na rozsiewanie np. siarczanu magnezu doglebowo (kizerytu), czy nawozów potasowych. Przy stwierdzonym niskim pH to także dopuszczalny czas na korekcyjny zabieg regulacji odczynu, a więc na rozsiewanie nawozów wapniowych.

Przeszkodą będą z pewnością warunki polowe. Warto to tych zabiegów wybrać dzień, a dokładniej wczesny poranek z zapowiadanymi przymrozkami. Powinno to umożliwić wyjazd w pole ciężkiego sprzętu.