- Bogata kolekcja mieszańców kukurydzy, 135 odmian z ponad 20 firm, nowoczesne maszyny, pokazy zbioru kukurydzy, wykłady i liczne konkursy sprawiły, że 13 września 2015 r. pola doświadczalne w Szepietowie odwiedziły tłumy. Odbył się czternasty Podlaski Dzień Kukurydzy. To największe wydarzenie w województwie podlaskim skierowane do plantatorów i miłośników kukurydzy. Imprezę zorganizował Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie wspólnie z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy – informuje Marlena Zaremba z PODR Szepietowo.
Tegoroczną nowością na polach doświadczalnych był monitoring nalotów motyli omacnicy prosowianki, groźnego szkodnika w uprawie kukurydzy. Żerowanie gąsienic omacnicy powoduje odłamywanie i zwisanie wiech, gorszego wykształceniu kolb, pękania i łamania się liści oraz łodyg. Identyfikacja szkodnika wymaga starannych obserwacji, bądź prowadzenia odłowu. Po raz pierwszy na szepietowskich poletkach przeprowadzono monitoring szkodnika za pomocą pułapki świetlnej.
Najbardziej dynamicznym punktem Podlaskiego Dnia Kukurydzy był pokaz pracy maszyn. Na pola wjechał sprzęt do zbioru kukurydzy na ziarno i kiszonkę. Wykonano również zabiegi uprawowe. Swoje możliwości techniczne zaprezentowały m.in. sieczkarnia, rozdrabniacze resztek, brona oraz siewnik. Dużo emocji wzbudził zestaw pługów: pług czołowy 3-skibowy oraz pług tylny 4-skibowy, prezentowany z ciągnikiem o mocy 250KM.
- Wrześniowe spotkania w Szepietowie są doskonałą okazją do pogłębienia swojej wiedzy z zakresu uprawy kukurydzy. W tym roku szczególną uwagę zwróciliśmy na efektywność produkcji kukurydzy uprawianej w monokulturze i w zmianowaniu. Zaprezentowaliśmy biologiczną metodę zwalczania omacnicy prosowianki w kukurydzy. Była okazja przekonać się, że kruszynek to pożyteczny owad.
Komentarze