Rok temu narracja na temat rynku zbóż była poświęcona bezpieczeństwu żywnościowemu. Problemem była wówczas pomoc przetransportowania z Ukrainy ponad 20 mln t zboża. Dzisiaj to w Polsce mamy kłopot z wyeksportowaniem naszych zapasów.

Ceny zbóż zależne od sytuacji na giełdach

- Sytuacja od wielu miesięcy jest nieprzewidywalna i wyjątkowa. Zarówno pierwsza edycja Polish Grain Day, jak i druga są bardzo mocno naznaczone konfliktem ukraińskim (…) W początkowym okresie, zaraz po zbrodniczej agresji Rosji na Ukrainę, po zablokowaniu portów Morza Czarnego obawialiśmy się tego, że to zboże utknie w Ukrainie. I pewne części świata, np. Afryka, czyli tradycyjni importerzy, ale w Europie też takich mamy, czyli Portugalia i Hiszpania, że będą mieli problemy żywnościowe. Będą mieli problem z niedoborem zboża. Po porozumieniach Stambulskich, wykorzystując drogi portami Morza Czarnego, sytuacja się troszeczkę uspokoiła. Bo nie chcę powiedzieć, że ustabilizowała. Bo cały czas funkcjonujemy w niestabilnych uwarunkowaniach. Ale uwarunkowaniach w których jednak prawa rynku działają – mówiła nam Monika Piątkowska.

Jak podała dalej, ceny zboża, które rosły zaraz po wybuchu wojny i doszły do bardzo wysokich poziomów, następnie zaczęły dynamicznie spadać. Na giełdach towarowych to również widać, a Rosja cały czas spekuluje.

- Te spadki cen zboża w Polsce są bardzo mocno powiązane ze spadkami cen zboża na rynkach globalnych – podkreślała Piątkowska.

Mówiła o dyskusji, która przelała się przez Polskę, że zboże ukraińskie, które wpłynęło do Polski i zostało w Polsce, w sposób drastyczny zakłóciło rynek. Jej zdaniem tak się nie stało. - Zadziały tutaj prawa rynku globalnego (..) ale rzeczywiście zostaliśmy z większymi zapasami. To jest trochę pokłosie tego, że rolnicy się w pewnym momencie wstrzymali ze sprzedażą zboża – podkreślała.

Czy dopłaty wpłynęły na obniżki?

- Nie chcę powiedzieć, że dopłaty są złą drogą (..) natomiast jak system dopłat jest nadużywany i jest to jedyne lekarstwo na rozwiązanie problemów rynkowych to powoduje dodatkowe problemy – zaznaczała.

Więcej w wideo poniżej.

Sfinansowano z funduszu promocji ziarna zbóż i przetworów zbożowych.