- Rekordowe zbiory zbóż w Polsce oraz u największych eksporterów zapowiadają, że rynek zbóż w sezonie 2014/15 będzie pod presją podaży i niskich cen, mimo nieco większego popytu - uważa prof. Jadwiga Seremak-Bulge z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie w najnowszym Raporcie rolnym.

Ekspertka podkreśla, że nie bez znaczenia na nasz rodzimy rynek pozostaje sytuacja za granicą, również tą wschodnią. Tam też rolnicy, podobnie jak u nas, borykali się z brakiem opadów i suszą. W konsekwencji skutkuje to słabymi wschodami zbóż ozimych. Zarówno w Rosji i na Ukrainie może to zapowiadać znacznie mniejszą produkcję i eksport zbóż z krajów WNP (Wspólnoty Niepodległych Państw) w sezonie następnym. Jej zdaniem może to tłumaczyć zwiększone zainteresowanie funduszy spekulacyjnymi zbożami i wzrost cen światowych w ostatnich tygodniach w kontraktach terminowych.

Relacje popytu i podaży w nowym sezonie mają się jednak poprawić w Polsce. - Rekordowe zbiory z 2014 r. przewyższają o 3,6 mln ton prognozowane na sezon 2014/15 zużycie krajowe, które może wzrosnąć o 4 proc. do 27,8 mln ton. Natomiast możliwości eksportu będą znacznie mniejsze niż w poprzednim sezonie. Dlatego rozchody ogółem (zużycie krajowe plus eksport) będą mniejsze o ponad 1 proc. W wyniku tego, zapasy zbóż na koniec sezonu mogą się zwiększyć o blisko 70 proc. do 2,4 mln ton, co stanowiłoby 7,5 proc. ich rocznego zużycia wobec zaledwie 1,5 mln ton i 4,4 proc. w poprzednim sezonie oraz 3,7 mln ton i 12 proc. w sezonie 2012/13 - poinformowali dr Wiesław Łopaciuk i Katarzyna Rola.

Jak sytuacja będzie wyglądała na świecie? Zdaniem przedstawicieli Instytutu w sezonie 2014/15, pomimo minimalnego spadku produkcji zbóż, relacje podaży i popytu w światowym bilansie zbóż będą nieco lepsze niż w poprzednim sezonie.

- Ubytek podaży bieżącej został bowiem skompensowany z nawiązką podażą z zapasów początkowych, które według ostatnich szacunków Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) wyniosły 401 mln ton, tj. o 20 proc. więcej niż rok wcześniej. Zbiory zbóż w 2014 r. szacowane są na 1988 mln ton, tj. o niespełna 0,5 proc. mniej niż w rekordowym poprzednim roku, ale o 5 mln ton więcej niż szacowano przed miesiącem - czytamy w raporcie.