W całej Polsce się ochłodziło, a nawet spadł śnieg. Na szczęście nadrabiane są niedobory wilgoci w glebie, bo było bardzo sucho, ale niska temperatura wstrzymała prace w polu.

Ci rolnicy, którzy wysiali jare są w dobrej sytuacji, ci co nie zdążyli najpewniej będą mogli wykonać siewy dopiero w połowie, a może nawet pod koniec kwietnia. Wiele będzie jednak zależało od dalszego przebiegu pogody.

Z danych Internetowego Systemu Sygnalizacji Agrofagów Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa wynika, że w województwie opolskim, gdzie generalnie zwykle na samym początku, pojawiają się pierwsze informacje w wystąpieniu agrofagów, aktywne są komunikaty w pszenicy ozimej.

Dane te dotyczą powiatu brzeskiego i takich chorób jak: mączniak prawdziwy zbóż i traw, rdza brunatna i łamliwość źdźbła zbóż i traw. Na południu zboża znajdują się obecnie w fazie początku strzelania w źdźbło.

Przypominamy, że próg ekonomicznej szkodliwości wynosi dla mączniaka 10 proc. roślin z pierwszymi objawami porażenia. Dla rdzy brunatnej w tej samej fazie wynosi on również 10 proc. źdźbeł z pierwszymi objawami porażenia. W wypadku łamliwości próg w fazie od początku fazy strzelania w źdźbło do fazy pierwszego kolanka wynosi 20-30 proc. źdźbeł z objawami porażenia.