PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Powschodowe odchwaszczanie kukurydzy

Autor:

Dodano:

Tagi:

Większość zasiewów kukurydzy chronionych jest obecnie po wschodach. Decyduje o tym przede wszystkim łatwiejsze dopasowanie herbicydu do składu gatunkowego zbiorowiska chwastów.Konieczność zapewnienia odpowiednich warunków wilgotnościowych dla wschodzących roślin skłania plantatorów do siewu kukurydzy już w II dekadzie kwietnia, a to wiąże się z ryzykiem, że okres oddziaływania herbicydów powschodowych nie obejmie okresu pojawiania się gatunków późno wschodzących i ciepłolubnych, jak: włośnice, szarłat szorstki czy psianka czarna zagrażających w zachwaszczeniu wtórnym.

Skuteczność chwastobójczą tych środków mogą obniżać zmienne warunki pogodowe, kilkudniowe okresy wiosennego ochłodzenia oraz brak opadów przyczyniających się do ujawnienia ich fitotoksycznego oddziaływania, natomiast taki przebieg pogody rzadko szkodzi chwastom, które w tym czasie osiągają wysokie stadia rozwojowe.

Najszersze możliwości powschodowego stosowania mają herbicydy z grupy sulfonylomocznikowych (foramsulfuron z jodosulfuronem metylosodowym, nikosulfuron, rimsulfuron, tritosulfuron, prosulfuron, tifensulfuron metylowy), szybko rozkładające się w środowisku glebowym, bez negatywnego działania następczego. Użycie ich w nowoczesnych formulacjach bez efektu znoszenia, z różnego rodzaju wspomagaczami czy aktywatorami oraz aplikowanie różnymi metodami pozwala znacznie poprawić skuteczność chwastobójczą. Ich wadą jest krótki okres działania oraz słaba skuteczność niszczenia komosy białej, a jednostronne stosowanie stwarza możliwość pojawienia się odporności niektórych gatunków na ich działanie (tab. 1).

MIESZANINY MAJĄ PRIORYTET

Jednak najlepsze możliwości intensywnej ochrony chemicznej przed zachwaszczeniem po wschodach kukurydzy i utrzymania plantacji w czystości do momentu zwarcia międzyrzędzi istnieją poprzez łączenie herbicydów o różnym spektrum zwalczania chwastów. Bezpieczniejsze jest więc wykorzystywanie gotowych mieszanin fabrycznych dwu- i trzyskładnikowych, w których łączy się w ściśle dobranych proporcjach substancje czynne o różnym mechanizmie działania. Liczną grupę stanowią mieszaniny z dodatkiem terbutylazyny. Stosowane tuż po wschodach do fazy 3 liści kukurydzy i na chwasty we wczesnych fazach rozwojowych z dobrym skutkiem zabezpieczają plantację przed konkurencją gatunków, nawet tych późnowschodzących i są dobrze tolerowane przez większość odmian kukurydzy. Obecnie dobrych rezultatów ograniczania zachwaszczenia w tym terminie można spodziewać się po wprowadzeniu mieszaniny petoksamidu z terbutyloazyną, sulkotrionem i rimsulfuronem. Po wycofywaniu z rynku dużej gamy produktów z udziałem acetochloru mieszaniny te stanowią dla nich dobrą alternatywę (tab. 1).

Dobre zwalczanie chwastów prosowatych i komosy białej oraz innych gatunków dwuliściennych, takich jak bodziszek drobny, gwiazdnica polna, jasnoty, przetaczniki, a nawet gatunki ciepłolubne, jak psianka czarna czy szarłat szorstki, można osiągnąć, łącząc herbicydy zawierające substancje czynne sulkotrion lub mezotrion z sulfonulomocznikami w gotowe mieszaniny lub mieszaniny zbiornikowe.

Na stanowiskach, gdzie pojawia się problem zachwaszczenia samosiewami rzepaku i rdestami, dobre działanie chwastobójcze wykazuje mieszanina tritosulfuronu z dikambą wzmocniona dodatkiem adiuwantu lub dikamby z topramezonem również z dodatkiem adiuwantu. Natomiast tam, gdzie licznie pojawia się przytulia czepna nawet w stadium 7-8 okółków, zaleca się stosować gotową mieszaninę 2,4-D z florasulamem, a jeżeli oprócz niej pojawią się gatunki prosowate, można dodać jeden z sulfonylomoczników. Istnieje też stosunkowo duża możliwość niszczenie perzu pojawiającego się w zbiorowisku jedno-i dwuliściennych chwastów, a nowością jest mieszanina bromoksynilu z rimsulfuronem.

W celu ograniczenia występowania zachwaszczenia wtórnego głównie gatunkami późnowschodzącymi zaleca się stosować herbicydy systemem dawek dzielonych. Natomiast by zwiększyć spektrum zwalczanych chwastów, można je wzajemnie mieszać lub łączyć z innymi substancjami aktywnymi. Przykładem takiego wykorzystania jest nikosulforon stosowany w mieszaninie z mezotrionem jako kompletny powschodowy herbicyd Elumis 105 OD do niszczenia większości jedno- i dwuliściennych gatunków czy Camix 560 SE łączący mezotrion z s-metolachlorem, skuteczny zwłaszcza na chwasty prosowate. Mimo że pojedyncze substancje aktywne są od kilku lat stosowane samodzielnie, to dzięki ich odpowiedniemu skomponowaniu w herbicyd wieloskładnikowy do sporządzenia zawiesiny olejowej możliwe jest wykonanie oprysku bez znoszenia, co zapewnia lepsze pokrycie powierzchni liści i skutkuje wydłużeniem efektu chwastobójczego aż do późnych faz rozwojowych kukurydzy (tab. 1).

Wydaje się, że w sytuacji ograniczonego wyboru środków chwastobójczych i braku nowych substancji chemicznych (jedyna nowa substancja aktywna to tembotrione występująca jako herbicyd Laudis 20 WG łączony z adiuwantem) możliwość łączenia herbicydów o różnym mechanizmie działania w celu zwiększenia spektrum zwalczanych chwastów stwarza najbardziej korzystny sposób pozbywania się tych groźnych konkurentów w uprawie kukurydzy.

USZKODZENIA HERBICYDOWE KUKURYDZY

Czynniki stresowe w okresie aplikacji herbicydów, niska temperatura, susza lub nadmierne uwilgotnienie mogą wpływać na obniżenie ich selektywność w stosunku do wrażliwych odmian. Herbicydy, działając fitotoksycznie, mogą zakłócać szereg procesów życiowych roślin, czego konsekwencją są zmiany w morfologii (np. nekrozy, przebarwienia, zahamowanie wzrostu). Oddziaływanie to wzrasta, jeżeli zostaną użyte:

w zawyżonej dawce lub przy nałożeniu oprysków,

w nieodpowiedniej fazie rozwojowej kukurydzy,

w wieloletniej uprawie kukurydzy na tym samym stanowisku,

z dodatkiem środków wspomagających skuteczność ich działania.

Herbicydy Lumax 537,5 SE, Successor T 550 SE czy Zeagran 340 SE zawierające w swym składzie terbutyloazynę zakwalifikowane do grupy inhibitorów fotosyntezy okazały się bezpieczne w stosunku do odmian traktowanych we wczesnych fazach rozwojowych kukurydzy. Badane odmiany tylko sporadycznie reagowały zmianami w morfologii roślin, co związane było z wystąpieniem suszy po oprysku. Natomiast herbicydy zawierające substancję aktywną bromoksynil z tej samej grupy inhibitorów (Emblem 20 WP, Emblem Pro 385 EC) częściej powodowały uszkodzenia w miejscu zetknięcia środka z tkanką roślinną.

Natomiast typowymi symptomami uszkodzeń roślin po zastosowaniu herbicydów zawierających w swym składzie mezotrion, sulkotrion, tembotrion, topramezon jest pojawianie się plam i odbarwień na liściach w wyniku blokowania syntezy pigmentów. W przypadku zastosowania Laudis 44 OD, Stellar 210 SL + Olbras 88 EC czy Shado 300 SC objawy były rzadkie i przemijające, częściej reagowały wrażliwe odmiany traktowane Callisto 100 SC, co wynikało ze zbyt kwaśnego stanowiska. W przypadku wielu odmian objawy te były przemijające i nie pojawiały się na nowo rozwijających się organach, w skrajnych przypadkach dochodziło jednak do zasychania liści i obniżenia wzrostu roślin.

Następną grupą herbicydów były Camix 560 SE, Mocarz 75 WG, Stellar 210 SL i Mustang 306 SE, których jedna z substancji aktywnych (zaliczana do regulatorów wzrostu dicamba lub 2,4-D) zaburza wzrost i funkcjonowanie komórek roślin kukurydzy. Uszkodzenia w wyniku ich fitotoksycznego oddziaływania na ogół występowały po zastosowaniu w zbyt zaawansowanych fazach rozwojowych kukurydzy i powodowały utratę turgoru roślin, co prowadziło do liściozwoju i zmian w pokroju całej rośliny. W niektórych przypadkach rośliny reagowały dodatkowo chlorozą, a przy silnych uszkodzeniach zwinięty liść flagowy uniemożliwiał wiechowanie.

Najliczniejszą grupę herbicydów, których substancje aktywne zaliczane są do inhibitorów syntezy enzymu ALS (florasulam, foramsulfuron, jodosulfuron metylosodowy, nikosulfuron, rimsulfuron), są Titus 25 WG + Trend 90 EC, Milagro Extra 6 OD, Maister 31OD. Wspólną ich cechą jest możliwość aplikacji do późnych faz rozwojowych kukurydzy, a objawy działania na roślinach rozwijają się powoli aż do 3-4 tygodni od oprysku. W przypadku ich zastosowania wrażliwe odmiany mogą reagować w początkowych stadiach rozwojowych przebarwieniami brzegów liści i chlorozą oraz zahamowaniem wzrostu, w drastycznych sytuacjach może dochodzić do trwałych zmian w morfologii roślin przyczyniających się do obniżenia plonowania. Objawy uszkodzeń mogą wzrastać w warunkach wystąpienia suszy i niskich temperatur w okresie aplikacji.

Dobre rezultaty obniżenia fitotoksyczności herbicydów sulfonylomocznikowych można uzyskać, aplikując je systemem dawek dzielonych, jednak wymaga to dodatkowych zabiegów i związanych z tym kosztów.

Po zbiorze kukurydzy w następnym sezonie wegetacyjnym na ogół bezpiecznie można uprawiać wszystkie zalecane rośliny rolnicze. Natomiast w przypadku konieczności wcześniejszej likwidacji i zaorania plantacji na skutek uszkodzenia kukurydzy przez grad, choroby, szkodniki lub przymrozki na polu, gdzie stosowano herbicydy sulfonylomocznikowe, nie można uprawiać buraków cukrowych i pastewnych, rzepaku, grochu i warzyw, a jedynie kukurydzę lub życicę trwałą.

 

Artykuł ukazał się w numerze 5/2016 miesięcznika "Farmer"Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.16.210
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.