W ostatnim czasie przesunęły się terminy siewu kukurydzy. Kiedyś „kalendarzowo” odbywały się one po 20 kwietnia, teraz po 15 kwietnia. Naturalnym terminem siewu jest z kolei czas kwitnienia mniszka lekarskiego i czeremchy. Ale i tak w ostateczności decyduje przebieg pogody i temperatura gleby. Ta ostatnia podczas siewu powinna wynieść na głębokość siewu kukurydzy 8°C. Jest chłodniej, ale z siewem już nie ma czekać.

Na łamach portalu farmer.pl pisaliśmy TUTAJ o tym, że siewy kukurydzy rozpoczęły się w południowych regionach Polski jeszcze na początku kwietnia. Rolnicy woleli wcześniej wykonać ten ważny zabieg, tak aby rzeczywiście „złapać” mimo wszystko trochę wilgoci. Niestety drastycznie pogoda się pogorszyła i przyszło spore ochłodzenie.

10 kwietnia jedna z firm hodowlano-nasiennych mająca w swoim portfolio produktowym właśnie kukurydzę, przestrzegała na Twitterze przed siewami kukurydzy w tamtym czasie „na podstawie obserwacji pogody, jest uzasadniona obawa, że gleba będzie zbyt przechłodzona dla nasion kukurydzy jeszcze przez co najmniej kilka dni”.

Ale już 14 kwietnia ta sama firma pokazała pierwsze siewy kukurydzy.

- Nie ma co czekać. Zakwitł już mniszek, może gleba nie jest jeszcze bardzo ciepła, ale ma temperaturę sięgającą 5 st. C i taka jest wystarczająca. Tylko należy pamiętać o dobrej uprawie gleby i wysiewie kukurydzy na głębokość 5 cm, co ważne jest w warunkach obecnej suszy – aby przerwać parowanie i wykorzystać ogrzanie gleby – dodaje prof. Tadeusz Michalski.

Uzupełnia, że właśnie w warunkach suszy należy wykorzystać tę wilgoć możliwie jak najszybciej. Specjalista zauważa, że przymrozki dla kukurydzy nie są groźne, ale dodaje też że ci rolnicy, którzy przystopowali na te kilka ostanie dni z siewem - zrobili dobrze. Teraz nie ma na co już czekać.

- Warto wiedzieć, że kukurydza w obecnych warunkach może wzejść dopiero po upływie 2,5 tygodniach, jak jest ciepło wówczas wschody mogą pojawić się po upływie 7 dni. Generalnie kukurydza kiełkuje w temperaturze 8-10 st. C – dodaje.

Jak podkreśla, dla kukurydzy niebezpieczne mogą być przymrozki majowe, kiedy ona ma 2-3 liście. Jak nasiona zalegają w glebie przymrozek może spowolnić wschody, ale raczej im nie zagrozi.