Według analiz pracowników DODR zboża ozime, które zostały wysiane w terminie, są w fazie pełni krzewienia.

- Wysiane po terminach agrotechnicznych są w fazie od wschodów do trzech liści - podała Sylwia Kędzierska z DODR we Wrocławiu.

Do połowy stycznia, ze względu na stosunkowo wysoką temperaturę i dostateczną wilgotność, na niektórych plantacjach zbóż w regionie pojawił się mącznik. Nie stwierdzono natomiast obecności szkodników.

Również plantacje rzepaku, które w połowie stycznia były w optymalnej fazie rozwoju, dobrze rokują. Zdaniem analityków DODR tylko niewielka ich cześć jest zbyt wybujała. Zaobserwowano również niewielki stopień porażania plantacji rzepaku szkodnikami, ale jak podkreślono, nie ma on na razie wpływu na jakość plonów.

Analitycy DODR zbadali również sytuację w skupach zboża.

- Rolnicy, którzy mają własne magazyny, ograniczają sprzedaż zboża do minimum, licząc na jeszcze wyższą cenę. Ceny skupu zbóż nadal utrzymują się na bardzo wysokim poziomie i nie uległy większym zmianom w stosunku do grudnia 2012 r. - podała Kędzierska.

W styczniu na Dolnym Śląsku przeciętna cena skupu pszenicy konsumenckiej wyniosła ponad 104 zł za kwintal. Za pszenicę paszową można było uzyskać średnią cenę ponad 99 zł za kwintal, zaś ceny skupu jęczmienia paszowego kształtowały się w przedziale od 75 do 88 zł za kwintal.