W młodych plantacjach jęczmienia ozimego, widoczne są jasne przebarwienia, soczewkowate plamki na kiełkujących roślinach. Najczęściej przyczyny tych zmian są natury nieorganicznej, czyli uszkodzenia podczas przebijania się epikotylu przez glebę. Młoda łodyżka uważana za pierwszy przekształcony liść zarodka może ulegać otarciom, zwłaszcza gdy przebija się przez dość suchą, zbryloną glebę. Inną przyczyną wybarwień mogą być działające na rośliny pozostałości w glebie po herbicydach. Takie niewielkie zmiany w obrębie chlorofilu są przejściowe i zbiegiem czasu, gdy rośliny będą prawidłowo odżywione, ustąpią.

Przebarwienia mogą być także natury organicznej i te bez naszej interwencji samoistnie nie przemijają, raczej mogą się pogłębić.

- Powodem jasnożółtych przebarwień zmian może być mączniak, jednak wówczas na takiej plamie dałoby się zaobserwować grzybnię. Również fuzariozy oraz wirusy przenoszone z ziarnem i glebą mogą powodować tego typu przebarwienia – powiedział w rozmowie z redakcją prof. dr hab. Marek Korbas, kierownik Zakładu Mikologii Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego.

Dlatego plantacje trzeba na bieżąco obserwować, zwłaszcza jeśli na polu nie stosowaliśmy herbicydu, który mógł spowodować taką reakcję roślin. Wówczas jest wysoce prawdopodobne, że w plantacji szybko pojawi się choroba.