Na zachodzie Europy we Francji i Niemczech pojawiło się zagrożenie spadku produkcji pszenicy. Może ono nastąpić w konsekwencji bardzo wysokich temperatur, ponieważ dla tego gatunku początek lipca tuż przed zbiorami jest okresem krytycznym. Przy wysokich temperaturach przekraczających 30°C istnieje ryzyko „poparzenia roślin”, które skutkuje wypadaniem ziarna na ziemię.

W krajach Basenu Morza Czarnego i w Europie Środkowej występowały intensywne deszcze, które skutkowały zalanymi polami i trudnościami w zbiorach lub tez całkowitemu zniszczeniu upraw, jak stało się to na Węgrzech w wyniku silnych burz i gradobić.

U naszych wschodnich sąsiadów z kolei – w Rosji, na skutek niespotykanej suszy, na południu i w centrum kraju spodziewany jest spadek produkcji zbóż o 2 do 6 mln t w porównaniu do wcześniej prognozowanych 90–93 mln t.

Te informacje powodują, że wzrosła ilość transakcji, a ceny zwiększyły się o wartości niespotykane od kilku miesięcy. Jest za wcześnie, aby oceniać czy ta tendencja utrzyma się. Należy poczekać na większe zaawansowanie zbiorów w głównych rejonach produkcyjnych.

Źródło: KPK/farmer.pl