PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Pszenica pod parasolem ochronnym - doświadczenie w Pawłowicach

Autor:

Dodano:

Tagi:

Lustracja roślin w Pawłowicach wykazała konieczność przeprowadzenia zabiegu ochrony roślin T1. W odpowiedzi na stan fitosanitarny pszenicy agronomowie reprezentujący najlepsze gospodarstwa z różnych regionów w kraju opracowali programy ochrony, których efekty poznamy podczas kolejnych oględzin.Kolejny raz odwiedziliśmy pole z uprawą pszenicy ozimej Praktik (KR 2012) w Pawłowicach, w województwie wielkopolskim, należące do Zakładu Doświadczalnego Pawłowice Instytutu Zootechniki – Państwowego Instytutu Badawczego, gdzie wspólnie z firmą Osadkowski SA oraz naukowcami z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu prowadzony jest projekt doświadczalny na powierzchni 60 ha. Elementem działań doświadczalno-doradczych jest porównanie różnych technologii ochrony fungicydowej oraz nawożenia nalistnego w pszenicy ozimej. Przyjęto 7 różnych kombinacji ochrony fungicydowej oraz 7 kombinacji łączących ochronę fungicydową z nawożeniem nalistnym.

Pola odwiedzamy cyklicznie. Pierwszą polową lustrację pszenicy ozimej przeprowadziliśmy 14 stycznia br. Druga miała miejsce 9 marca, a na trzecią udaliśmy się dokładnie miesiąc później.

Wstępna ocena wskazywała na obecność septoriozy paskowanej liści oraz fuzaryjnej zgorzeli podstawy źdźbła i korzeni. Pobrane wówczas próbki roślin zostały poddane analizie laboratoryjnej. Jej wynik potwierdził obecność sprawców chorób. Wyizolowano grzyby Mycosphaerella graminicola i Fusarium spp. Druga lustracja i badania potwierdziły obecność septoriozy paskowanej liści powodowanej przez Mycosphaerella graminicola oraz grzybów z rodzaju Fusarium. Na pszenicy widoczne były także niewielkie uszkodzenia mrozowe i to przede wszystkim na nich szczególnie dobrze rozwijały się grzyby saprofityczne.

Lustracja pszenicy Praktik

W czasie trzeciej lustracji polowej można było stwierdzić, że stan zbóż uległ poprawie. Rośliny dobrze się rozkrzewiły, możliwe było właściwe pobieranie przez nie azotu dzięki odpowiedniemu zaopatrzeniu w potas, fosfor, magnez i siarkę. Jednak w głębi łanu, zwłaszcza u podstawy roślin, widoczne były objawy chorobowe, które stanowią potencjał do rozwoju grzybów w momencie wystąpienia sprzyjających im warunków pogodowych. W ocenianym łanie pszenicy widoczne były objawy septoriozy oraz łamliwości podstawy źdźbła zbóż. Sporadycznie dało się zauważyć charakterystyczne naloty świadczące o ataku sprawcy mączniaka prawdziwego –  Erysiphe graminis. Niski stopień porażenia wynikał prawdopodobnie z cechy odmianowej. Niemniej jednak od poprzedniej lustracji nie stwierdzono epidemicznego rozwoju chorób. Mimo stosunkowo niewielkiej presji chorób grzybowych podjęto decyzję niezwłocznego wykonania zabiegu chemicznego. Został on przeprowadzony 19 kwietnia br. według programów ochrony przedstawionych przez agronomów reprezentujących najlepsze gospodarstwa z różnych części kraju. Zamysłem doświadczenia jest bowiem połącznie praktycznej wiedzy polowej z wynikami badań naukowców (tab.). Zabieg T1 został poprzedzony wykonaniem oprysku 18 kwietnia br. preparatami regulującymi pokrój roślin. W tym celu w pszenicy zastosowano Moddus Star 250 DC w dawce 0,3 l/ha razem ze Stabilanem 750 SL 0,8 l/ha.

Agrotechnika uprawy pszenicy

Pszenica ozima została wysiana 5 października 2015 r. na glebę klasy IIIa o pH 6,0. Przedplonem był rzepak ozimy. Przedsiewnie zastosowano ok. 20 kg N/ha, 20 kg P2O5/ha, oraz 70 kg K2O/ha. Na koniec I dekady listopada zastosowano herbicyd Bizon, który jest gotową mieszaniną fabryczną trzech substancji czynnych: diflufenikanu, penoksulamu i florasulamu. Preparat aplikowano w dawce 1 l/ha. Głównym celem było zniszczenie miotły zbożowej, ale herbicyd ten jest skuteczny w walce nie tylko z tym chwastem, lecz także z: chabrem bławatkiem, fiołkiem polnym, gwiazdnicą pospolitą, jasnotą purpurową, jasnotą różową, makiem polnym, maruną bezwonną, przetacznikiem bluszczykowym, przetacznikiem perskim, przytulią czepną, samosiewami rzepaku, tasznikiem pospolitym, tobołkami polnymi. Na plantacji nie wykonano w okresie jesiennym zabiegu T0 przeciwko sprawcom chorób. Wiosną pszenicę zasilono dwukrotnie. Przed ruszeniem wegetacji podano ok. 62 kg N/ha, a pod koniec fazy krzewienia zaaplikowano 30 kg N/ha oraz siarkę.

Stan pozostałych ozimin

Na polach IZZD Pawłowice prowadzone są także doświadczenia łanowe z jęczmieniem ozimym odmian: Kaylin, Galation, Wootan, Trooper; pszenżytem ozimym odmian: Gringo, Torino, Tantris, Lombardo; żytem odmiany SU Bendix i rzepakiem ozimym – 60 odmian. Także w tych uprawach przeprowadziliśmy ocenę stanu roślin. Podczas lustracji jęczmienia stwierdzono pierwsze objawy wystąpienia pasiastości liści jęczmienia. Widoczne były smugi między nerwami liści, które z czasem brązowieją. W wyniku ataku choroby porażone liście stopniowo zamierają, zasychają i pękają wzdłuż. Uszkodzenia te przyczyniają się do zamierania całych roślin tuż przed kłoszeniem lub w jego czasie. Słabiej porażony jęczmień wykłasza się, ale kłosy są zwykle zdeformowane i płone. Spadek wielkości plonu ziarna jest proporcjonalny do liczby porażonych roślin.

Na liściach pszenżyta i żyta widoczne były owalne plamy, dookoła ciemnobrązowe, a żółte w środku, o długości 1-2 cm, które świadczyły o ataku rynchosporiozą. Sprawcą choroby jest grzyb Rhynchosporium secalis. Może ona występować też na pochwach liściowych, a silnie porażone części roślin przedwcześnie zamierają. Ponadto na pszenżycie w niewielkim stopniu odnotowano objawy brunatnej plamistości liści powodowanej przez zarodniki konidialne grzyba Drechslera tritici-repentis (DTR). Choroba w skrajnych przypadkach, czyli przy bardzo silnym porażeniu, może obniżyć plon nawet o 50 proc. Pojawia się przede wszystkim w okresie strzelania w źdźbło i wzrostu liścia flagowego, a jej objawami są czarne plamki. W miarę postępowania infekcji oznaki chorobowe występują  również na pozostałych organach. Obserwuje się nekrotyczne plamy otoczone chlorotyczną obwódką, które zlewają się ze sobą, co prowadzi do przedwczesnego zamierania liści. Przy infekcji DTR na źdźbłach pojawią się brunatne kreski, a objawy porażenia kłosów widoczne będą w fazie dojrzałości mlecznej. Takie kłosy wcześniej bieleją i zamierają, natomiast ziarniaki mają kolor różowy lub brązowy. Na lustrowanych zbożach rozwijał się też grzyb Erysiphe graminis, który jest sprawcą mączniaka prawdziwego i najsilniej porażał pszenżyto, co może być związane z wrażliwością odmianową.

T1 w ozimym jęczmieniu, pszenżycie i życie

W związku ze stwierdzeniem chorób w pozostałych zbożach także i tu zdecydowano o konieczności przeprowadzenia zabiegu ochronnego T1. W jęczmieniu ozimym do walki z plamistością siatkową i mączniakiem prawdziwym wykorzystano preparat Bontima 250 EC będący gotową mieszaniną fabryczną dwóch substancji czynnych: izopirazamu i cyprodynilu, który dodatkowo chroni zboże przed rdzą jęczmienia, ramularią i rynchosporiozą. W IZZD Pawłowice preparat zastosowano w ilości 1,5 l/ha razem z regulatorem Moddus 250 EC, który aplikowano w dawce 0,4 l/ha.

Do ochrony pszenżyta i żyta przed chorobami wykorzystano preparat Wirtuoz 520 EC oparty na trzech substancjach czynnych: prochlorazie, tebukonazolu i proquinazidzie. Fungicyd oprócz chorób stwierdzonych na tych dwóch gatunkach, a więc rynchosporiozy, mączniaka prawdziwego oraz w pszenżycie DTR, zwalcza też rdzę brunatną u obu gatunków zbóż. Ponadto w pszenżycie chroni też przed fuzariozą kłosów, septoriozą paskowaną liści i septoriozą plew. Przed zabiegiem T1 zastosowano preparaty regulujące wzrost Moddus 250 EC w dawce 0,3 l/ha oraz Stabilan 750 SL w ilości 0,8 l/ha.

Przeprowadziliśmy także oględziny rzepaku, w którym widoczne były stare oraz świeże objawy suchej zgnilizny kapustnych powodowane przez Phoma lingam. Przeciwko tej chorobie 5. kwietnia zastosowano oprysk preparatem Tilmor 240 EC, który oparty jest o dwie substancje czynne: protiokonazol i tebukonazol w dawce 0,75 l/ha. Tilmor 240 EC aplikowano łącznie z preparatem Caryx 240 SL bazującym na chlorku mepikwatu oraz metkonazolu, który działa także regulująco. Zaaplikowany został w ilości 0,5 l/ha. Oba preparaty poza suchą zgnilizną kapustnych w rzepaku zwalczają także czerń krzyżowych i szarą pleśń.

 

Więcej informacji znajdziesz na www.osadkowski.pl

Artykuł pochodzi z wydania 5/2016 miesięcznika Farmer

Zamów prenumeratęPodobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • Doświadczalnik 2016-05-06 19:55:50
  A w Dyrekcji IZ w Balicach widzą cokolwiek o tym doświadczeniu ????
 • jasiek 2016-05-05 11:17:12
  "Przy infekcji DTR na źdźbłach pojawią się brunatne kreski, a objawy porażenia kłosów widoczne będą w fazie dojrzałości mlecznej. Takie kłosy wcześniej bieleją i zamierają, natomiast ziarniaki mają kolor różowy lub brązowy." - czy na pewno chodzi o DTR (brunatną plamistość), a nie o fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła i korzeni? :)
 • lol 2016-05-04 23:00:18
  Za nasze pieniadze każą na polach i udają guru! Znawcy od siedmi boleści - polowa tych odmian nie dość ze droga jak cholera to i jeszcze za rozmnażanie wieczne opłaty! Tępić cholote, wrócić do starych niezgodnych odmian które w naszych warunkach klimatycznych sie sprawdzają. Kombinowanie z biologia roślin i krzyzowaniem aby tworzy rozwyk coraz to liczniejszych chorób grzybowych. W specyfikacji podają listę chorób na które dana odniana jest odporna a przychodzi co do czego to i tak zawsze trzeba pryskać od grzybów i szkodników. Na trzeciej klasie ziemi u nie jednego rolnika wygladalyby lepiej te odmiany. Przestańcie brać nasze pieniadze za lazenie po polach! Lepiej niech ten materiał siewny potanieje!
 • 0grodnik 2016-05-04 19:30:49
  moj wlasny fidelius wysiany po czteroletnim lucerniku 31.10.2015r jest okej.uprawa byla uproszczona-sciern po 5 pokosie zostala zniszczona gruberem na glebokosci okolo15 cm, pozniej orka szacowmym skjoldem ok.20cm. w totalna susze.2.05mikro geneziss+3.5mm opadu.
 • trojszczyk 2016-05-04 16:57:55
  no jak na razie to słabizna totalna
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.80.3.192
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.