W ostatni czwartek notowania pszenicy konsumpcyjnej na giełdzie towarowej w Paryżu obniżyły się o 2,4% do 191,3 EUR/tonę (kontrakt listopadowy) i o 2,0% do 192,3 EUR/tonę (kontrakt styczniowy). Spadki odnotowano także na giełdzie londyńskiej. Tutaj pszenica paszowa w kontrakcie listopadowym potaniała do 129 GBP/tonę (-2,8%).

Trend spadkowy przenosi się najprawdopodobniej częściowo z giełdy w Chicago.

Ostatnie zniżki na rynku europejskim związane są jednak przede wszystkim z rosnącą konkurencją w eksporcie ze strony dostawców z krajów basenu Morza Czarnego. Oba te kraje odnotują rekordowe zbiory zbóż. Jak podają francuscy analitycy z Agritel, unijna pszenica jest nadal niekonkurencyjna dla wielu odbiorców. Wskazują na to ostatnio zawarte kontrakty na dostawy rosyjskiej i ukraińskiej pszenicy do Egiptu. Na rynku tanieje zwłaszcza ukraińska pszenica jakości paszowej, ze względu na problemy z jakością ziarna odnotowywane w tym kraju.

W ostatnim tygodniu sytuacja na rynku kukurydzy była zróżnicowana. W Paryżu nie odnotowano się znaczniejszych ruchów cen. Notowania tego gatunku na paryskiej giełdzie towarowej nawet nieznacznie wzrosły - o 0,8% do 189,5 EUR/t (kontrakt listopadowy) i o tyle samo do 191,5% (kontrakt styczniowy).

Dalszy spadek odnotowano natomiast na budapeszteńskiej giełdzie. Tutaj notowania kukurydzy obniżyły się o 3,3% do 32200 HUF/t (217,5 USD/t) w kontrakcie listopadowym i o 2,6% do 32250 HUF/t (217,9 USD/t) w kontrakcie grudniowym. Najprawdopodobniej wynika to z coraz lepszych prognoz zbiorów kukurydzy na Węgrzech. Po drugiej stronie oceanu, na giełdzie w Chicago, kukurydza podrożała. Notowania w kontrakcie wrześniowym wzrosły o 2,5% do 231,3 USD/t.

Źródło: FAMMU/ FAPA