Te wyżej wymienione kraje przyczyniają się do skorygowania prognoz. Jednak poprawa prognoz zbiorów dotyczy także Bułgarii, Rumunii oraz Hiszpanii.

- Francuska firma analityczna Strategie Grains przewiduje wysokość tegorocznej, unijnej produkcji pszenicy na 141,6 mln ton, tj. o 2,1 mln ton więcej w porównaniu z poprzednią prognozą. Z tej ilości 133,4 mln ton ma stanowić pszenica miękka, tj. o 1,9 mln ton więcej niż we wcześniejszej prognozie. Średnie plony pszenicy miękkiej są oceniane na 5,7 t/ha - podaje FAMMU/FAPA.

Z kolei prognoza francuskich analityków przewyższa szacunki podawane przez Amerykański Departament Rolny. W lipcowym raporcie USDA podało prognozę w wysokości 138,6 mln ton. Jest ona również wyższa w porównaniu do przewidywań sformułowanych przez Międzynarodową Radę Zbożową (IGC) w wysokości 139,4 mln ton.

- Strategie Grains podwyższyło także przewidywaną wysokość produkcji jęczmienia w Unii Europejskiej - o 1,2 mln ton do 57,3 mln ton. Z kolei spodziewana produkcja kukurydzy na terenie Wspólnoty została nieznacznie obniżona - o 100 tys. ton do 65,9 mln ton, ze względu na skutki deszczy utrudniających zasiewy tego gatunku w południowo-zachodniej Francji. W dalszym ciągu oznacza to jednak znaczny wzrost produkcji w porównaniu do ubiegłorocznego wyniku - podają analitycy.

Sprawdź ceny kontraktów terminowych