PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

PZPRZ: Zbiory zbóż niższe o 6-8 proc.

PZPRZ: Zbiory zbóż niższe o 6-8 proc.

Podczas seminarium w Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie i Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych zaprezentowano aktualny stan upraw zbóż. Tadeusz Szymańczak ocenił, że wiosenne obserwacje nie napawają optymizmem. Jak ze zbiorami. Oceniane są one 24,5-25,5 mln ton, czyli notowany jest spadek o 6 do 8 proc.- W niektórych rejonach kraju mogą występować odchyłki od jakości tych zbóż. Dobra współpraca nauki z praktyką jest w stanie pomóc rolnikom w ich codziennej pracy, trzeba szanować naukę i wdrażać ją do praktyki - mówił Szymańczak.

- W minionych latach podejmowaliśmy wiele działań na rzecz rolników i interwencji u władz państwowych, samorządowych, organizacji gospodarczych i firm pracujących na rzecz rolnictwa. Domagaliśmy się stabilizacji na rynku zbóż - Stanisław Kacperczyk, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Zwrócił uwagę na problemy z zagospodarowaniem zbóż w sytuacji nadprodukcji, jak również na niską cenę skupu interwencyjnego niespełniającej swojej funkcji. Odnosząc się do aktualnej sytuacji w rolnictwie nadmienił, że długa zima spowodowała opóźnienia prac związanych z nawożeniem i zabiegami ochrony roślin. Opóźnione były siewy zbóż i kukurydzy, nadmierne opady deszczu powodowały i powodują liczne wymoknięcia i opóźnienia w pracach polowych. Zboża jare narażone na nadmiar opadów nie gwarantują zadawalających plonów. Obserwujemy olbrzymią presję chorób grzybowych i szkodników, a co się z tym wiąże wyższe koszty ich zwalczania. Wielu rolnikom nie udało się wykonać wszystkich zabiegów związanych z ochroną, co może powodować, że będą niższe plony. Prezes Kacperczyk dodał również, że przyszłością naszego rolnictwa są młodzi dobrze przygotowani następcy. Dlatego też Związek rozpoczął program wymiany młodych rolników z Polski i stanu Teksas w USA w ramach sześciotygodniowych staży. Celem wymiany jest poszerzenie wiedzy i zdobywanie doświadczeń.

Dyrektor Biura Analiz i Programowania Agencji Rynku Rolnego - Marzena Trajer, przedstawiła aktualne dane na temat rynku zbóż w Polsce. - W naszym kraju uprawia się ponad 6 milionów hektarów zbóż określanych, jako podstawowe (pszenica, żyto, pszenżyto, jęczmień, owies). Ponad 1/3 w strukturze zasiewów to pszenica. Polskie zboże charakteryzują się dobrą, jakością, wysoką przydatnością technologiczną pod względem przemiałowym i wypiekowym. Spełniają także wymagania dotyczące bezpieczeństwa zdrowotnego, przez co są poszukiwane przez zagranicznych odbiorców - mówiła.

Kolejnymi prelegentami w panelu tematycznym poświęconym ocenie bieżącej sytuacji na rynku zbóż byli: prof. Jerzy Grabiński i mgr inż. Tadeusz Szymańczak. Prof. Grabiński opowiedział o swojej aktywności na arenie europejskiej i o działaniach Copa Cogeca. - Co najmniej dwa razy do roku jestem w Brukseli, uczestnicząc najpierw w obradach grupy roboczej, a następnie w spotkaniach z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Aby skutecznie rozwiązywać problemy na rynku zbóż nie wolno posługiwać się hasłami. Należy stale dyskutować z instytucjami z krajów Wspólnoty i wspólnie dochodzić do odpowiednich rozwiązań - mówił.


Podczas spotkania poruszono również temat Funduszy Promocji Żywności, administrowanych przez Agencję Rynku Rolnego. Piotr Doligalski opisał działania Związku finansowane z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych. - Związek od początku funkcjonowania Funduszy prowadzi akcje promujące wśród konsumentów spożycie pieczywa z pełnego ziarna. Szkolimy także producentów zbóż i piekarzy - mówił.

Ostatnią częścią spotkania był panel dyskusyjny, prowadzony przez wiceprezesa Zarządu Związku - Tadeusza Solarskiego. Rozmawiano między innymi o zmianach w rolnictwie, dużej modernizacji, jaka nastąpiła w polskich gospodarstwach. W dyskusji panelowej zabierało głos wielu rolników.

Alfred Kieloch z województwa dolnośląskiego zwraca uwagę na konieczność poszerzenia współpracy jak największego grona rolników z Polskim Związkiem Producentów Roślin Zbożowych. Istnieje realne pogorszenie opłacalności produkcji zbóż oraz możliwości zbytu z powodu ciągłego spadku pogłowia zwierząt zwłaszcza trzody chlewnej. Konieczne jest poszukiwanie rynku zbytu poza granicami naszego kraju. Stąd konieczne jest by rolnicy tworzyli między sobą centra skupowe jak to robią rolnicy francuscy. Należą oni do różnych spółdzielń w ramach, których rozwiązują różne problemy produkcyjne i rynkowe. W naszym przypadku konieczne jest by te zagadnienia były szczególną troską w przyszłym działaniu Związku.

Tadeusz Szymańczak rolnik z województwa mazowieckiego nawiązał do ostatnich intensywnych opadów deszczów. Bardzo liczne podtopienia pól z uprawami wskazuje na duże zaniedbania w zakresie odprowadzenia wód burzowych. Praktycznie przestał działać system rowów melioracyjnych. Apelował by w tym kraju znalazły się środki na przywrócenie normalnego funkcjonowania całej infrastruktury melioracyjnej. Anomalia klimatyczne coraz bardziej dają się we znaki mieszkańców wsi z powodu niewłaściwej gospodarki wodnej. Jeśli w tym zakresie nie podejmie się zdecydowanych działań to coraz większe straty ponosić będą rolnicy. Zwrócił również uwagę na znaczenie Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego. Rejonizacja odmian poszczególnych gatunków zbóż ma tu kolosalne znaczenie. To było widoczne po ubiegłorocznej zimie. Apelował do Związku, by wyniki badań PDEO (PDOiR) były szeroko dostępne dla rolników.

Hanna Grochowiecka z województwa kujawsko-pomorskiego ostro krytykowała brak nowelizacji ustawy o energii odnawialnej. Jako współwłaściciel biogazowni z braku zdrowego rynku świadectw pochodzenia energii z OZE. Ta inwestycja obecnie przynosi straty. Dotyczy to również wszystkich innych, którzy zainwestowali w produkcję energii odnawialnej z biomasy, chodzi tu również o produkcje brykietów i peletu. Temu zagadnieniu były poświęcone inne wystąpienia między innymi Mariana Hadriana rolnika z województwa łódzkiego. Brak zainteresowania przetwórstwem ziarna zbóż i kukurydzy na bioetanol niesie zagrożenie dla spadku cen na zboże. Podobnie dotyczy to rzepaku. Doświadczenie lat ubiegłych wskazuje, że przy wyższej opłacalności rolnicy w większym zakresie inwestują w dobrą agrotechnikę, co pozwala na wydatne zwiększenie plonowania daje to odpowiedź, czy produkcja energii odnawialnych z biomasy niesie zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego. Ten mechanizm pokazuje wyraźnie, że nie ma obawy, że produkcja energii zmniejszy podaż surowców rolniczych na cele żywnościowe. Z której strony nie podejść to rozwój produkcji energii odnawialnej podnosi automatycznie na wyższy poziom wielkość produkcji rolniczej tym samym aktywizują się gospodarczo tereny wiejskie.

Krzysztof Ardanowski poseł na Sejm RP - rolnik z województwa kujawsko-pomorskiego poparł wnioski Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych domagające się konieczności rozbudowy infrastruktury portowej. Podkreślił konieczność budowy terminalu zbożowego w porcie północnym. W obecnych czasach nie ma możliwości wchodzenia na rynki azjatyckie, arabskie i północnej Afryki bez szybkiego załadowania zbożem statków. Związek w tym temacie powinien twardo domagać się od Rządu by ta inwestycja mogła powstać jak najszybciej. Niepokoją go również zapowiedzi wycofania się ministerstwa rolnictwa z dofinansowania udziału polskich organizacji rolniczych w różnych gremiach związanych z rolnictwem w Unii Europejskiej. Inni rolnicy jak na przykład Bogdanowicz Piotr z województwa pomorskiego i Marian Hadrian z województwa łódzkiego wyrażali obawy związane z ciągłym wycofywaniem środków ochrony roślin. Stawia to rolników w bardzo niekorzystnej sytuacji, bowiem koszty produkcji zbóż wzrastają i coraz większe są problemy, z jakością. Z góry można się spodziewać, że w stosunku do takich potentatów produkcji zbożowej jak: Chiny, Indie, Rosja, Ukraina, Stany Zjednoczone, Brazylia nie mamy szans konkurowania na rynkach światowych. Jesteśmy na przegranej pozycji. W tych krajach takich obostrzeń nie ma. . W innych wypowiedziach rolników zwracano się do Związku by bardzo uważnie i zdecydowanie wpływał na decyzje związane z pozyskaniem i rozdysponowaniem środków finansowych na realizacje zdań na obszarach wiejskich w nowej perspektywie finansowej 2014-2020.

Stanisław Kacperczyk zasygnalizował problem braku możliwości dokonywania obiektywnej oceny jakościowej próbek zbóż . Utrudniona dostępność do laboratoriów niezależnych uniemożliwia takie badanie. Rolnicy są zdani na ocenę jakościową odbiorcy, która nie zawsze jest obiektywna. Zwrócił uwagę na konieczność determinacji w zabiegach o umożliwienie rozbudowy zaplecza magazynowego, wszelkich inwestycji służących przygotowaniu zbóż do sprzedaży przy wsparciu z nowego rozdania środków z WPR na lata 2014-2020.

W trakcie spotkania w Radzikowie miało miejsce wręczenie odznaczeń honorowych „Zasłużony dla rolnictwa", które otrzymali członkowie Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych. Ponadto Zarząd Związku wręczył okolicznościowe dyplomy i podziękowania dla członków Rady Ekspertów i ludzi, którzy w sposób szczególny angażują się w działalność na rynku zbóż.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.16.210
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.