Tegoroczne zbiory pszenicy zwyczajnej we Francji są rekordowo wysokie, według FranceAgriMer mają wynieść 40,4 mln ton. Ostatni rekord to 38,2 mln ton, uzyskano go w 1998 roku. Tegoroczne zbiory będą wyższe w porównaniu do zeszłorocznego wyniku wynoszącego 37,5 mln ton.

Prognoza jest wyższa od lipcowej, w której szacowano zbiory w wysokości 37,9 mln ton. O ile w przypadku zbóż jarych i kukurydzy letnie upały i susza spowodowały wiele strat, to zboża ozime z tego powodu nie ucierpiały. Ich rozwój był już w większości zakończony.

FranceAgriMer oparło swoje szacunki na plonowaniu ocenianym na 7,83 ton z ha, wyższym od średniej z ostatnich pięciu sezonów, która wnosi 7,26 t/ha. Sierpniowe prognozy francuskiego Ministerstwa Rolnictwa są mniej optymistyczne – w wysokości 39,3 mln ton.

Wyjątkowo wysoki był w bieżącym roku areał pszenicy miękkiej informuje FAMMU/FAPA za Reuters. Został on oszacowany na 5,2 mln ha, co oznacza najwyższą powierzchnię upraw tego gatunku od 80 lat. Dużo lepsza jest też jakość pszenicy z tegorocznych zbiorów. Według danych FranceAgriMer z końca sierpnia br. 98 proc. ziarna charakteryzuje się liczbą opadania przekraczającą 220 sek. i jest to ponad dwukrotnie większy odsetek w porównaniu do zeszłorocznego rezultatu (45 proc).

Wysoko oceniany jest ciężar właściwy, 96 proc. zebranego ziarna ma ciężar właściwy ziarna w wysokości przynajmniej 77 kg w hektolitrze. Jest to parametr, brany mocno pod uwagę przez największych odbiorów francuskiej pszenicy, takich jak: Algieria, Maroko czy Egipt. W zeszłym roku tylko 33 proc ziarna mogło pochwalić się taką jakością.

Susza wpłynęła niekorzystnie na zawartość białka, która oceniana jest na 11 proc. lub więcej tylko u 51 proc. pszenicy. Może stanowić to pewien problem w eksporcie. Maroko i Algieria zazwyczaj poszukują ziarna o minimalnej zawartości białka 11 proc., jeszcze wyższe wymogi stawia Egipt oraz kraje zachodniej Afryki – w wysokości co najmniej 11,5 proc.