Rodzaje pułapek na szkodniki:

  • pitfall – mają wygląd kubka o gładkich ścianach, których kleiste wnętrze uniemożliwia wydostanie się owadów. Stosuje się je do wczesnego wykrywania szkodnika w magazynie, sprawdzają się w wykrywaniu wołka zbożowego, który przemieszcza się po powierzchni pryzmy.
  • podłogowe – mogą zawierać lepy, wabić owady feromonami, wyposażone są w mechaniczne zapadki uniemożliwiające wydostanie się szkodników. Umieszcza się je na ogół w obrzeżach magazynu.
  • lejkowe – emitują feromony, zawierają lepy oraz mechaniczne bariery zatrzymujące owady w pułapce. Stosowane są najczęściej do wykrywania omacnicy spichrzanki oraz mklika mącznego w silosach i magazynach o dużym zapyleniu.
  • typu „delta” – są najczęściej z trwałego kartonu, mają kształt trójkąta oraz haczyk do zawieszenia. Zawierają lepy i feromony. Można je stosować na owady latające, np. mklik mączny, omacnica spichrzanka.
  • okienkowe „window trap” – mają przeźroczystą podkładkę z lepem oraz „okienko”, przez które można monitorować zawartość pułapki. Pozwala to określić zakres porażenia oraz gatunek owada. Można je wykorzystywać w magazynach czystych, jak i o pewnym stopniu zapylenia.

Więcej na temat możliwości zwalczania szkodników w magazynach zbożowych dowiesz się z najnowszego styczniowego 2019 wydania Farmera.