Wicepremier Wiktoria Abramczenko poinformowała na swoim kanale Telegram, że ministerstwa rolnictwa i gospodarki uzgodniły kwotę eksportową zbóż w 2023 r. w wysokości 25,5 mln ton. W tym roku kwota wynosi 11 mln ton.

Według wicepremier, wzrost ten wynika z rekordowych zbiorów w Rosji. Zgodnie z tym Rosja ustanowi w tym roku historyczny rekord zbiorów zbóż, przekraczając 150 mln ton. Kraj jest jednym z największych eksporterów zboża na świecie.

Wzrost cen żywności, także w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę, podsycił międzynarodowe obawy przed katastrofalną klęską głodu w najuboższych krajach. Przez wiele miesięcy blokowane były porty Ukrainy, kolejnego znaczącego eksportera zboża na rynku światowym. Wynegocjowana latem umowa o eksporcie ukraińskiego zboża wygasa w sobotę i waży się jej kontynuacja.

Wraz z zapowiedzią zwiększenia własnego eksportu zboża Rosja mogłaby zdobyć uznanie polityczne w Afryce i Azji. Jednocześnie sama Moskwa skarży się, że zachodnie sankcje utrudniają rosyjski eksport zboża i nawozów.