Zgodnie z aktualnymi prognozami Rosja, nadal zmierza do osiągnięcia drugiego, co do wielkości zbioru pszenicy oraz całkowitego zbioru zbóż. Zbiory do tej pory postępują znacznie szybciej niż w poprzednim roku. Również jakość ziarna jest bardzo dobra.

Rosyjski minister rolnictwa oświadczył pod koniec ubiegłego tygodnia, że kampania zbiorów odbywa się w normalnych warunkach. Kilka regionów podało nawet rekordowe liczby, w tym regiony Krasnodaru i Kurska. Jednocześnie wydajność zbóż na Kaukazie Północnym i w regionie Wołgi spadła z powodu suszy. Niemniej jednak zbiory będą dobre w całym kraju. Ministerstwo potwierdziło również swoją poprzednią prognozę zbiorów na poziomie 118 mln ton.

Według ministra oczekuje się, że produkcja pszenicy osiągnie około 75 mln ton. Zatem zarówno całkowite zbiory, jak i zbiory pszenicy wyraźnie przewyższą dobry wynik z poprzedniego roku, wynoszący 107 mln ton zboża i niespełna 72 mln ton pszenicy. Jednak poprzedni rekordowy wynik z 2017 r., wynoszący prawie 128 mln zbóż i 85 mln ton pszenicy, byłby równie wyraźnie nieosiągalny.
Inni analitycy zrewidowali również swoje prognozy zbiorów na koniec lipca. Zakres szacunków upraw wynosi od nieco ponad 117 mln ton do aż 128 mln ton.

Obecnie oczekiwania w zakresie zbiorów są najwyższe w Rosyjskiej Unii Zbóż (RGU), mimo że analitycy znacząco obniżyli swoje oczekiwania. Niemniej jednak sytuacja jest nadal oceniana raczej optymistycznie. Jednak Rosja nie ustanowi nowego rekordu w produkcji zbóż, chociaż eksperci RGU rozważali tę możliwość w swoich poprzednich szacunkach. Prognoza RGU zmalała z powodu suszy w kilku regionach kraju, zwłaszcza w regionie wołgogradzkim i  stawropolskim. Jednocześnie jednak pogoda ma pozytywny wpływ, na jakość pszenicy.

Analitycy APK-Inform obniżyli prognozę zbiorów zbóż w Rosji w ubiegłym tygodniu do 122,8 mln ton. Uzasadnili to także niekorzystnymi warunkami pogodowymi na Kaukazie Północnym i w obwodzie wołgogradzkim. Jednak szacunki APK Inform dla zbiorów pszenicy w wysokości 76,7 mln ton są o prawie 3 mln ton wyższe niż szacunki ministerstwa.

W przypadku jęczmienia analitycy APK spodziewają się zbiorów na poziomie 19,9 mln ton, a dla kukurydzy - 12,9 mln ton. Dla jęczmienia oczekiwane zbiory oznaczałyby wzrost produkcji o jedną piątą w porównaniu z poprzednim rokiem, a w przypadku kukurydzy o 13 proc.
Eksperci w centrum analiz SovEcon zmniejszyli swoje szacunki zbiorów zbóż w Rosji z wcześniej oczekiwanych 121,9 mln ton do 117,2 mln ton. W tym samym czasie eksperci SovEcon obniżyli oczekiwania dotyczące produkcji pszenicy z 76,6 mln ton do 73,7 mln ton.