Jeszcze bardziej optymistyczny niż ministerstwo rolnictwa jest Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IKAR), który oczekuje, że produkcja zboża wyniesie około 121,5 mln ton w nadchodzącym sezonie gospodarczym, w tym produkcja pszenicy szacowana jest na 78,5 mln ton.
Ośrodek Prognostyczno-Badawczy Ekonomiki Rolnictwa Sovecon spodziewa się w 2019 r. nawet z 126,1 mln ton zboża. Oczekuje się, że zbiory pszenicy osiągną 80 milionów ton.
Firma doradcza ProZerno, oczekuje ponad 128 mln ton zboża.
W międzyczasie Ukraina prawdopodobnie odnotuje spadek produkcji zbóż. Ukraińskie ministerstwo rolnictwa mówiło w ubiegłym tygodniu o 68 mln ton zboża. Byłoby to około 900 tys. ton, czyli o 1,3 proc. mniej niż w ubiegłym roku. Oczekuje się jednak, że ukraiński areał uprawy pozostanie stabilny i wyniesie 14,8 mln hektarów, z czego 7,6 mln hektarów przypada na ziarno zbóż ozimych.
Komentarze