Dynamika podwyżek cen środków produkcji stopniowo przyspiesza od września 2010 r., a w styczniu wskaźnik wzrostu cen wzrósł do 1,7 proc. i był najwyższy od 30 miesięcy. Zdaniem ekspertów z IERiGŻ PIB zapowiada to wejście w kolejny okres przyspieszonego wzrostu cen środków produkcji, po dwóch latach ich obniżek i względnej stabilizacji.

Przez pierwsze miesiące tego roku osłabła natomiast, po silnych grudniowych podwyżkach, dynamika cen skupu podstawowych surowców rolniczych. Co miało na to wpływ? Przede wszystkim spadki cen skupu trzody chlewnej oraz mleka. Wobec dalszych podwyżek cen zbóż pogorszyło to i tak bardzo niską opłacalność produkcji żywca wieprzowego, mierzoną relacjami cen żywca wieprzowego i pasz.

Zdaniem prof. Jadwigi Seremak-Bulge po dynamicznym wzroście cen zbóż w grudniu i styczniu przestały one dynamicznie rosnąć, a nawet zaobserwowano ich obniżki. Na rynkach terminowych największych giełd na świecie zaczyna się oczekiwać większych obniżek cen, mimo utrzymującej się presji popytu.