W pszenicy ozimej obok mączniaka prawdziwego zbóż i traw pojawiła się także septorioza paskowana liści pszenicy. Na niektórych plantacjach widoczne są pierwsze oznaki chorobowe.
Mączniak prawdziwy zbóż i traw zaatakował już zboża ozime.
Mączniak pojawił się w pszenicy i pszenżycie
Na niektórych polach pszenicy ozimej pojawiła się także septorioza paskowana liści pszenicy. Początkowo oznaki chorobowe świadczące o septoriozie paskowanej liści pszenicy obserwujemy w postaci żółtozielonych plam, najczęściej od skraju liści - obecnie porażenie jest jeszcze niewielkie.
W fazie krzewienia zbóż wskazaniem do zabiegu jest stwierdzenie 30-50 proc. porażonych liści z pierwszymi objawami septoriozy, kiedy obserwuje się jedną lub dwie plamy na liściu rozkrzewionej rośliny.
Obok mącznika prawdziwego zbóż i traw, septoriozy paskowanej liści, zaczyna uwidaczniać się także rdza brunatna. Rdza najbardziej lubi wysoką wilgotność powietrza i temperatury powietrza powyżej 10°C, jednak rozwija się także w temperaturach niższych, już od 2°C.
Mączniak i rdza już wcześniej zaatakowały jęczmień ozimy.
Choroby widoczne w jęczmieniu
W zależności od przebiegu zimy, jesienne porażenie może powodować szybki rozwój choroby na wiosnę i dalszą infekcję zdrowych części roślin. Próg ekonomicznej szkodliwości rdzy w fazie krzewienia to 10–15 proc. liści z pierwszymi objawami.
W końcu listopada synoptycy zapowiadają przymrozek, ale już początek grudnia ma być na plusie. Także cały grudzień ma nie odbiegać zbytnio od roku wcześniejszego pod względem temperatur i będzie raczej ciepły - jak na miesiąc zimowy. Należy spodziewać się, że rozwój chorób choć powolny w pewnym stopniu będzie postępował.
Nawet jeśli objawy chorobowe na roślinach są niewidoczne to nie oznacza, że zboża nie zostały zaatakowane przez patogeny chorobotwórcze. Grzyby uszkadzają komórki roślin, a objawy przebiegają przez pewien czas w sposób utajony. Takie zboża są słabsze. Porażenie roślin i uszkodzenia będą dobrze widoczne krótko po zimie.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)