Na niektórych plantacjach zbóż ozimych wyraźnie widać przejaśnienia, które między innymi świadczyć mogą o niedoborze magnezu lub niskiej podaży azotu. Kto jeszcze tego nie uczynił, warto w zbożach zaplanować dolistną aplikację siarczanem magnezu, którą podać można w mieszaninie z roztworem mocznika. Należy tylko pamiętać o dopuszczalnych stężeniach roztworu.
Najczęściej na wiosnę w zbożach wykonuje się dwukrotny zabieg dokarmiania siarczanem magnezu. Pierwsza aplikacja najczęściej zostaje wykonana na plantacjach pszenicy ozimej w momencie, gdy rośliny kończą się krzewić, a jeśli na to warunki nie pozwalają taką aplikację możemy przesunąć do momentu strzelania w źdźbło. Drugi oprysk wykonuje się najczęściej w fazie pod koniec strzelania w źdźbło lub ukazania się liścia flagowego. W obu przypadkach należy stosować stężenie nie wyższe niż 5 proc. (siedmiowodny roztwór magnezu) lub 2,5 proc. (jednowodny siarczan magnezu).
Taką aplikację można połączyć z dolistnym dokarmianiem przy pomocy mocznika. Decydując się na mocznik należy zwracać uwagę na fazę rozwojową roślin i do niej dopasować odpowiednie, bezpieczne stężenie roztworu.
Stosując 200-300 l cieczy użytkowej można zastosować stężenie:
• pod koniec krzewienia – maksymalnie 15 proc.
• w fazie strzelania w źdźbło – maksymalnie 8 proc.
• pod koniec strzelania w źdźbło - 6 proc.
• kłoszenienie maksymalnie – 5 proc.
• kwitnienie - nie stosować dokarmiania
• dojrzałość mleczna i zielona - stężenie 4 - 5 proc.
Łącząc siarczan magnezu z mocznikiem warto postępować według następującego schematu. Najpierw napełniamy opryskiwacz wodą do około 2/3 objętości przy włączonym mieszadle i wsypujemy odważoną dawkę mocznika. Po jego rozpuszczeniu dodajemy siedmiowodny siarczan magnezu. Tak przygotowaną ciecz roboczą należy wykorzystać bezpośrednio po sporządzeniu.
Zważywszy na obecną pogodę, z taką aplikacją powinniśmy się jeszcze wstrzymać kilka dni, aż się ociepli. Dokarmianie dolistne można wykonać po około 2-3 dniach od momentu gdy ustąpią nocne przymrozki.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)