Samica skrzypionki przez okres ok. 2-3 tygodni składa jaja na górnej stronie blaszek liściowych wzdłuż nerwów. Długość okresu składania jaj przez samicę zależy od warunków pogodowych. Panujące obecnie wysokie temperatury sprzyjają szkodnikom i wzmagają aktywność skrzypionki. W takich warunkach atmosferycznych jedna samica złoży 200-300 jaj.

Jaja są owalne, w kolorze miodowożółtym, ułożone pojedynczo lub w łańcuszku – po kilka w rzędzie. Od momentu złożenia jaj do wylęgu szkodliwych larw mija ok. 14 dni. Larwy uszkadzają liście wzdłuż nerwów wyjadając jego tkankę miękiszową.

Larwy skrzypionki także są już widoczne. Mają barwę brunatno-żółtą, są nieco wodniste i poruszając się pozostawiają na liściu ślad śluzowatej wydzieliny. Ich ciało pokryte jest lepkim śluzem i kałem, które larwy wyrzucają na zewnątrz.

Próg ekonomicznej szkodliwości u zbóż ozimych: jęczmienia ozimego, pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i żyta to stwierdzenie 1 - 1, 5 larwy na jednym źdźble. W zbożach jarych: jęczmienia jarego, pszenicy jarej, pszenżyta jarego i owsa, próg ekonomicznej szkodliwości wynosi 0,5-1 larwy na jednym źdźble.