Żniwa w tym regionie praktycznie są na ukończeniu. W wielu miejscach pozostało już tylko rżysko i ogromne bele sprasowanej słomy. Do zebrania zostały nieliczne plantacje głównie zbóż jarych. Intensywnie trwają prace przygotowujące pola pod zasiew rzepaku. Niestety nastroje wśród rolników nie są dobre. Narzekają oni na plony zbóż oraz cenę. Do tego dochodzi często słaba jakość ziarna.

Na taki przebieg wydarzeń duży wpływ miały wyjątkowo niekorzystne warunki pogodowe panujące w tym regionie. Sucha jesień i lokalnie problemy ze wschodami zbóż, spowodowały że zboża weszły w spoczynek zimowy w co najmniej średniej kondycji. Mroźny styczeń i zima bez pokrywy śnieżnej przyczyniła się do powstania wielu szkód związanych ze złym przezimowaniem. Następnie susza wiosenna, która z jednej strony uniemożliwiła sprawną regenerację uszkodzonych po zimie zbóż, a z drugiej negatywnie wpłynęła na szczególnie na zboża jare, które słabo w tym regionie się krzewiły. Na koniec przekropna pogoda w żniwa, która opóźniła prace w polu i przyczyniła się do obniżenia jakości ziarna.

- Kilka dni temu ukończyłem żniwa. Pozostało jeszcze zwieść słomę.Do końca lipca kosiłem rzepak, plony słabe jak u każdego w okolicy, wyszło w zależności od pola coś około 2-2,5 t/ha. Problemy pojawiły się podczas koszenia zbóż. Przepadywało prawie codziennie, przez co prace żniwne były wstrzymywane. Deszczowa, bezwietrzna pogoda powodowała, że długo utrzymywała się wilgoć w kłosie, uniemożliwiała omłot. Zboża plonowały zdecydowanie słabiej niż w przeciętne lata. Pszenica ozima akurat u mnie wyszła średnio 6t/ha (wobec 8 t/ha w lata poprzednie). Sąsiedzi często mówili o wydajności na poziomie 5t/ha, a nawet niższej. Pszenżyto ozime na słabszych stanowiskach dało u mnie około 4t/ha. Pszenica jara z kolei w zależności od pola sypała na poziomie 4-5t/ha. Słabe plony to jedno, martwi mnie dodatkowo kiepska jakość ziarna. Parametry pszenicy ozimej z pierwszych zbiorów są nie najgorsze, jednak partie zbierane na końcu to dramat, typowa pszenica paszowa. Wysoka wilgotność ziarna, około 14 proc. może dać się we znaki podczas przechowywania. To trudny rok dla rolnictwa – mówi portalowi farmer.pl Łukasz Pruś gospodarujący w okolicach Inowrocławia.

Dyskutuj z innymi rolnikami na temat przebiegu żniw i uzyskiwanych plonów. Dołącz do forum farmer.pl i rozmawiaj w temacie: żniwa