Po zbiorach nieuszkodzonych, zdrowych, plantacji i z zapasów, którymi dysponuje Hodowla Roślin Smolice (HR Smolice) ziarna wystarczy na zabezpieczenie potrzeb rynku. W sumie udział polskich odmian na rodzimym rynku kukurydzy utrzymuje się na poziomie 30-35 proc.

Potencjał najnowszych odmian dostrzegają zagraniczni producenci. Plantacje nasienne polskich odmian kukurydzy z HR Smolice prowadzone są: w Austrii, Czechach, Francji, Niemczech, Słowacji, Rosji, interesują się nimi Chiny, które sprawdzają wybrane odmiany.

HR Smolice prezentowała swoją kolekcję odmian kukurydzy w Łagiewnikach (powiat krotoszyński, woj. wielkopolskie), wśród których uwagę przykuwały w tym roku zarejestrowane nowości:

Fortop (FAO 230) – odmiana mieszańcowa trójliniowa z przeznaczeniem na kiszonkę. Doświadczenia wstępne hodowcy w kraju wskazują na predyspozycje odmiany do uprawy także na ziarno. Nadaje się do uprawy na północy kraju, toleruje słabsze stanowiska.

SM Kurant (FAO 250) – odmiana mieszańcowa trójliniowa z przeznaczeniem na kiszonkę. Kolba typu flex pozwala na tolerancję niekorzystnych warunków uprawy. Odmiana sprawdza się na glebach mozaikowatych, może być uprawiana na terenie całego kraju.

SM Furman (FAO 260) – odmiana mieszańcowa trójliniowa z przeznaczeniem na kiszonkę, cechuje się szybkim wzrostem początkowym i stabilnym plonowaniem. Toleruje słabsze stanowiska, rekomendowana jest uprawy w środkowym pasie Polski (I, II oraz południe III rejonu uprawy kukurydzy).

W Łagiewnikach nie zabrakło, znanych i docenianych smolickich odmian kukurydzy, jak np. wczesnych Kosynier i Tonacja; średniowczesnych SM Jubilat, Konkurent, SM Finezja, SM Hetman, SM Hubal, Kanonier, SM Prezent; średniopóźnych: Rosomak, Koneser, Podlasiak, Kosmal, Legion, SM Popis. Prezentowano te, które czekają w kolejce do rejestracji: SM Polesie, SM Boryna, SM Piast, SM Smolidar, SM Pokusa, SM Podole, SM Polonez.