Wysokie tempo eksportu na początku sezonu

Sovecon uzasadnił swoją bardziej optymistyczną ocenę bezprecedensowym tempem eksportu na początku sezonu. Zaległa sprzedaż terminowa rosyjskiej pszenicy 9 sierpnia 2023 r. wyniosła szacunkowo 4,9 mln ton w porównaniu do 700 tys. ton w tym samym czasie w ubiegłym roku.

Według  Sovecon, rosyjscy eksporterzy pszenicy mogliby zyskać dodatkowy impet dzięki wysokim marżom zysku w handlu oraz rozbudowie infrastruktury eksportowej we własnym kraju. Ponadto na rynku światowym można spodziewać się mniejszej konkurencji ze strony ukraińskiej i rosnącego popytu ze strony krajów Afryki Północnej.

 

 

Konkurencja rumuńska i ukraińska

Możliwą przeszkodą w eksporcie rosyjskiej pszenicy może być jednak konkurencja ze strony krajów takich jak Rumunia, zauważają analitycy. W przetargu zorganizowanym przez Egipską Państwową Agencję Zboża (GASC) 2 sierpnia 2023 r. rumuńscy dostawcy pszenicy zaoferowali najniższą cenę FOB na poziomie 249 dolarów za tonę przebijając najtańszą ofertę rosyjską o 1 dolara na tonie.

Tymczasem analitycy zwracali uwagę, że ukraiński eksport pszenicy z bieżących zbiorów przez Rumunię w nadchodzących miesiącach prawdopodobnie jeszcze wzrośnie, gdyż dostawy z własnych portów stały się zbyt ryzykowne po wycofaniu się Rosji z porozumienia czarnomorskiego. Wskazuje na to również utrzymująca się duża liczba masowców zakotwiczonych w rumuńskich portach w Konstancy i Agigei na Morzu Czarnym.