Wielkość porażenia chorobami zależy od warunków pogodowych, właściwego odżywienia roślin i cech odmianowych. Obecnie PIORiN uaktywniał komunikaty ostrzegające przed chorobami w zbożach dla części powiatów w niektórych (cieplejszych) województwach.

W lustrowanych plantacjach w województwie wielkopolskim, powiatach: leszczyńskim, śremskim, poznańskim na wszystkich zbożach ozimych widoczny jest mączniak i szczególnie dobrze rozwija się w łanach zagęszczonych.

Na pszenicy ozimej oprócz mączniaka występuje septorioza paskowana liści pszenicy, łamliwość podstawy źdźbła i fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła. W pszenżycie ozimym widoczna jest rynchosporioza i początki brunatnej plamistość liści (DTR), w życie oprócz mączniaka występuje rynchosporioza, na jęczmieniu ozimym pasiastość siatkowa jęczmienia.

Obecnie nie ma dużej presji chorób i porażenie nie jest silne. Objawy chorobowe występują przeważnie wewnątrz łanu u podstawy roślin, na starszych liściach - ważnych w tej chwili dla budowy systemu korzeniowego i tym samym właściwego wzrostu roślin. W późniejszych fazach rozwojowych starsze liści roślin nie są już tak istotne.

Mimo niewielkiej presji chorób w lustrowanych plantacjach obecność grzybów chorobotwórczych stanowi zagrożenie dla upraw i w sprzyjających im warunkach pogodowych rozwój chorób będzie szybki.

Częste opady deszczu, brak wiatru i temperatury powyżej 10°C stwarzają dogodne warunki do ich dalszego rozprzestrzeniania. W związku z panującymi warunkami pogodowymi, przy stwierdzeniu porażenia na swoich plantacjach dobrze jest przystąpić do zabiegu ochrony fungicydem T1 w końcu krzewienia zbóż/ na początku strzelania w źdźbło.

Dołącz do dyskusji na forum.farmer.pl  Zabierz głos w temacie: stan ozimin