Przy siewie susza, przez kwiecień i maj liczne spadki temperatur, a następnie obfite opady i nadal utrzymujące się niezbyt wysokie jak na daną porę roku temperatury. Nie są to optymalne warunki dla bujnego rozwoju ciepłolubnej kukurydzy. Rośliny nadrabiają zaległości, ale nadal względem lat poprzednich powinniśmy mówić o opóźnionym rozwoju kukurydzy.

W centrum kraju jedynie z bardzo wczesnych siewów kukurydza rozpoczyna wiechowanie. Na wielu plantacjach wiechy jeszcze nie widać. Cieszy natomiast dobra wilgotność gleby, która w czasie poprzedzającym wiechowanie oraz w czasie jego trwania wróży na dobre zaziarnienie kolb. Przeszkodą w dobrym wypełnieniu kolby mogą być liczne widoczne w tej uprawie niedobory: azotu, siarki oraz magnezu. Opoźnienie w rozwoju kukurydzy może skutkować tym, że będziemy w tym roku zbierać ziarno o wyższej wiglotności. 

W analogicznym  okresie rok temu kukurydza przeżywała bardzo silny stres suszy, zwłaszcza na lekkich i wadliwych stanowiskach. Jej liście były pozwijane, szarozielone, często także z nekrozami. Kształtujące się pod koniec lipca kolby były z wyraźnymi ubytkami w zaziarnieniu, co bardzo dotkliwie odczuli w plonie plantatorzy tej uprawy. 

Na słabych i wadliwych stanowiskach w zeszłym roku kukurydza z powodu braku wody wręcz usychała na polu. Zdjecie z 29 lipca 2019r. Fot. A. Kobus
Na słabych i wadliwych stanowiskach w zeszłym roku kukurydza z powodu braku wody wręcz usychała na polu. Zdjecie z 29 lipca 2019r. Fot. A. Kobus

 

Jaki jest stan kukurydzy w centrum kraju w połowie lipca bieżącego roku? O tym poniżej.