Polska południowo-wschodnia

- Na terenie Małopolski i Podkarpacia siewy zakończone. Końcówka siewów na terenie województwa lubelskiego. Te wykonane w pierwszej dekadzie kwietnia zaowocowały wschodami dopiero w okolicach 23-24 04. Dość długi czas zalegania nasion w glebie spowodował częściowe ubytki w obsadzie. Zaawansowanie wegetacji z tego okresu 3-4 liść. Znaczne spadki temperatur gleby do poziomu 3,5-5°C w okresie 15-18.04 chwilowo wstrzymały siewy – informują portal farmer.pl przedstawiciele Corteva Agriscience – Pioneer.

Jak przypominają, najkorzystniejsze warunki do siewu pojawiły się w trzeciej dekadzie kwietnia. Wtedy notowano korzystne temperatury gleby ponad 10°C. Niestety połączone to było z dużym deficytem wilgoci w glebie.

Zdjęcie kukurydzy uprawianej pod folią. Stan na 04/05/2020 r. województwo kujawsko-pomorskie, fot. Rafał Kowalski Corteva Agriscience - Pioneer
Zdjęcie kukurydzy uprawianej pod folią. Stan na 04/05/2020 r. województwo kujawsko-pomorskie, fot. Rafał Kowalski Corteva Agriscience - Pioneer

- W optymalnych warunkach wschody kukurydzy pojawiają się w przedziale 7-9 dni. Ponad 14 dniowe oczekiwanie na pojawienie się „szpilki” na powierzchni gleby spowodowane było zbyt niską temperaturą gleby na głębokości siewu, jak również deficytem wody, szczególnie na glebach lekkich. Większość plantacji z tego okresu jest tuż przed wschodami oraz w fazie od 1 do 2 liści. Z obserwacji wynika, że największy zapas wody w płytkiej warstwie 3,5-4 cm był na glebach uprawianych w technologii bezorkowej. Jednocześnie gleby te cechowały się powolnym procesem nagrzewania. W technologii klasycznej, czyli orkowej termika gleby była lepsza, lecz poziom przesuszenia górnej warstwy dochodził miejscami do 4-5 cm. W tym przypadku należało pogłębić siew. Majowe deszcze znacznie poprawiły sytuację z uwilgotnieniem gleby, jednak niskie temperatury spowalniają procesy rozwojowe kukurydzy – zaznaczyli agronomowie firmy.

Polska północo-wschodnia

W tym regionie siewy praktycznie zostały zakończone. - Pomimo problemów z suszą kukurydza na głębokości siewu miała wilgoć wystarczającą do skiełkowania. Obecnie obserwujemy początek wschodów tej rośliny. Kukurydza zasiana pod folią ma obecnie fazę 3-4 liści. Opady deszczu na przełomie kwietnia/maja poprawiły sytuację – podkreślają przedstawiciele Corteva Agriscience – Pioneer z tego regionu.

Siew pod folią ma uzasadnienie jeśli plon w porównaniu z tradycyjną technologią jest powyżej 2,5 ton różnicy, ponieważ te ok. 2,5 t/ha to pokrycie kosztów związanego z usługą siewu. Siejąc kukurydzę bardzo wcześniej, nawet w połowie marca jest to możliwe do uzyskania przy mieszańcach o FAO 320-400 - zaznaczają przedstawiciele Corteva Agriscience - Pioneer, fot. Corteva Agriscience - Pioneer
Siew pod folią ma uzasadnienie jeśli plon w porównaniu z tradycyjną technologią jest powyżej 2,5 ton różnicy, ponieważ te ok. 2,5 t/ha to pokrycie kosztów związanego z usługą siewu. Siejąc kukurydzę bardzo wcześniej, nawet w połowie marca jest to możliwe do uzyskania przy mieszańcach o FAO 320-400 - zaznaczają przedstawiciele Corteva Agriscience - Pioneer, fot. Corteva Agriscience - Pioneer

Polska południowo-zachodnia

W południowo-zachodniej Polsce siewy są praktycznie zakończone, dosiewane są ostatnie pola.
- Plantacje posiane do 25 kwietnia w dużej mierze są już w fazie 1-3 liści (ponad 50 proc. areału obsianego kukurydzą). Na później sianych plantacjach wschody są w tym okresie lub pojawią się lada dzień – zaznaczają specjaliści z Corteva Agriscience – Pioneer.

Polska północno-zachodnia

Zasiewy na etapie 99 proc. - Do poniedziałku 11.05 włącznie będzie 99,9 proc. zasiewów. Agencja uruchomiła kilka dzierżaw i te pola właśnie są obsiewane. Wschody różnorodne. Od fazy kiełkowania po 2 liście. Od momentu, gdy popadał deszcz od 11-35 mm, spadła temperatura gleby do 10-12 stopni, co spowolniło wschody i przyrosty. Część gospodarstw się tym cieszy, gdyż zimni ogrodnicy za pasem. Występują spore problemy ze zwierzyną - dziki i ptactwo - głównie żurawie – zaznaczają przedstawiciele Corteva Agriscience – Pioneer.

Jak dodają w okolicach Poznania siewy kukurydzy są już zakończone. - Plantacje zasiane ok. 20 kwietna powschodziły po ok. 12-14 dniach. Są w fazie 1-3 liści, dobrze „wyrzędowane”, trochę przechłodzone nocnymi chłodami (blado zielone). Wschody nierówne z uwagi na pogłębiony siew zwłaszcza na lżejszych glebach – podkreślają.

O stanie kukurydzy wypowiedział się też dla portalu farmer.pl Tomasz Krakowiak, dyrektor regionalny w Polsce Farm Saat AG.

- Tegoroczne zasiewy przebiegały w dużym tempie ze strony rolników obawiających się suchych warunków. Każdy starał się chronić wilgoć przed parowaniem, siać odrobinę głębiej. Mniej zrozumiałe były siewy pospieszne w słabo ogrzaną glebę. Specjaliści hodowli w obecnych czasach pandemii licznie komentowali w socialmediach fakt, słabo nagrzanej gleby i niewystarczającej temperatury do szybkich wschodów, rekomendując cierpliwość i oczekiwanie na optymalne warunki – ocenił Krakowiak.

Jak dodał, jednocześnie liczne siewniki zasiewały coraz to większe areały.

- Dobrze, że temperatura z każdym dniem się podnosiła aż około 20-25 kwietnia osiągała w wielu miejscach optymalne warunki. Mniej więcej w tym terminie, w pierwszej kolejności pojawiły się optymalne warunki na linii Szczecin Poznań, Łódź, Lublin Rzeszów. Kolejne dni ocieplenia dały optymalne warunki w drugiej połowie kraju – podkreślił.

Jak zaznaczył, ten rok w kontekście do optymalnych warunków i temperatury gleby, nie odbiegał od statystycznych terminów zasiewu około 25 kwietnia - początek maja.

- Problem był natomiast z wilgocią. Dobrze, że popadało w wielu miejscach całego kraju. Kukurydza kiełkuje, wschodzi, a nawet ma gdzieniegdzie 2-3 liście. Wschodzi znacznie dłużej niż oczekiwania - po 3 tygodniach zamiast po 10 dniach od zasiewu – podsumowuje Tomasz Krakowiak z Farm Saat AG.