Występujące niedobory wody odbijają się na stanie roślin, zwłaszcza na stanowiskach ze słabszą glebą. Jeśli na takich polach, gdzie jest sucho, występuje zachwaszczenie to lepiej wstrzymać się z zabiegiem odchwaszczania do wystąpienia opadów, zwłaszcza że synoptycy na nadchodzący weekend przepowiadają deszcze w całym kraju.

Wykonanie oprysku w ciągu dnia, przy dużej operacji słońca i wysokiej temperaturze spowoduje, że część cieczy odparuje zanim dotrze do liści. Ponadto w takich warunkach krople cieczy na liściach mogą poparzyć rośliny.

Ocieplenie zmniejszyło intensywność ataku ploniarki zbożówki, rozwojowi której nie sprzyja panująca ostatnio słoneczna aura z wysokimi temperaturami. Ploniarka zbożówka najlepiej rozwija się w chłodne dni, przy pochmurnej pogodzie.

Plantacje kukurydzy trzeba obserwować pod kątem rolnic, które występują zwłaszcza na stanowiskach z monokulturą, na polach, gdzie stosowane są uproszczenia w uprawie oraz na plantacjach przesianych, na których wcześniej uprawiane były oziminy. Jeśli zauważy się przewrócone, połamane roślinki kukurydzy, świadczy to o uszkodzeniach powodowanych przez rolnice.

W kukurydzy pojawiły się mszyce. Ich szkodliwość polega przede wszystkim na przenoszeniu wirusów i wtórnym zakażaniu chorobami w miejscach nakłucia. Wysysanie soków przez mszyce nie stanowi większego zagrożenia dla kukurydzy.

Dołącz do dyskusji na forum.farmer.pl  Rozmawiaj w temacie "stan kukurydzy"