Niestety nie wszędzie popadało. O ile Podkarpacie, Dolny Śląsk, Podlasie a także część Mazowsza może odetchnąć z ulgą, gdyż miejscami spadło nawet po 30l/m2, a następnie pola pokryła warstwa kilkunastu centymetrowa  puchu to przykładowo w centrum kraju, w Wielkopolsce czy woj. kujawsko-pomorskim do dnia dzisiejszego od ponad miesiąca nie spadł ani milimetr opadu. 

Kilkunastu centymetrowa warstwa świeżego puchu przykryła pola we wschodnich regionach kraju Fot. K. Hołownia
Kilkunastu centymetrowa warstwa świeżego puchu przykryła pola we wschodnich regionach kraju Fot. K. Hołownia

Taka sytuacja powoduje w części regionów kraju kolejne, niestety bolesne konsekwencje w skutkach. Na niektórych obsianych już polach, zwłaszcza wałowanych, unoszą się dziś tumany kurzu. Dochodzi zatem do erozji wietrznej.

Zmiany wilgotność gleby w wierzchniej warstwie (0-7 cm) na przełomie kilku ostatnich dni (od 28.03-03.04.2022r.) źródło:agrometeo.imgw.pl
Zmiany wilgotność gleby w wierzchniej warstwie (0-7 cm) na przełomie kilku ostatnich dni (od 28.03-03.04.2022r.) źródło:agrometeo.imgw.pl

Na podstawie powyższych map, można wywnioskować, że przez ostanie kilka dni sytuacja szczególnie poprawiła się na Podkarpaciu, i częściowo także Dolnym Śląsku oraz po części w woj. łódzkim. Susza pogłębiła się z kolei w woj. lubuskim, wielkopolskim, oraz w zachodnio-pomorskim. Tam szczególnie może dochodzić do zjawiska erozji wietrznej. 

Erozja wietrzna niestety w takich warunkach powoduje stopniową degradację gleby. Wraz z wiatrem wywiewane są najdrobniejsze jej cząstki i czasem przemieszczane są na duże odległości. Efekty jej działania szczególnie są widoczne w pasie środkowym, gdzie nie notuje się na dużych obszarach naturalnych barier dla działania wiatru, np. polnych zadrzewień, żywopłotów czy lasów. 

Erozji wietrznej sprzyja intensywna uprawa roli doprowadzająca to nadmiernego rozpylenia gleby i pogorszenia jej struktury. Zjawisko jest szczególnie niebezpieczne na stanowiska lżejszych i piaszczystych oraz na polach świeżo obsianych. 

Szukasz artykułów potrzebnych w produkcji roślinnej? Sprawdź oferty na portalu Giełda Rolna! 

Na szczęście póki co uprawy jare nie wschodzą, a zjawisko nie ma jeszcze silnej skali. W perspektywie najbliższych dni zapowiadane są w wielu regionach opady, które w tej sytuacji mogą uratować większość pól przed konsekwencjami działania erozji wietrznej i miejmy nadzieje także poprawią kondycję i wigor ozimin.

A jak prezentuje się sytuacja polowa w Twoim regionie?