Gdzie występuje?

W ostatnich latach obserwowane jest coraz większe nasilenie występowania owsa głuchego na terenie całego kraju. Problem dotyczy głównie zbóż jarych: pszenicy i jęczmienia, w mniejszym stopniu ozimin. Elementami sprzyjającymi znacznemu rozprzestrzenianiu się tego chwastu jest wysiew zanieczyszczonego materiału siewnego oraz kombajnowy zbiór zbóż.

Chwast wyjątkowo uciążliwy!

Owies głuchy jest chwastem wyjątkowo ekspansywnym, łatwo rozprzestrzeniającym się. Już 0,5 kg ziarniaków owsa głuchego wprowadzonego na hektar wystarczy, by po dwóch latach owies głuchy zdominował roślinę uprawną. Żywotność nasion tego chwastu, czyli utrzymywanie zdolności kiełkowania w glebie może wynosić nawet 10 lat.

Owies głuchy posiada zdolność samorozprzestrzeniania się. Dzięki zaopatrzeniu ziarniaka w długą spiralną ość, skręcającą się i prostującą przy zmianie wilgotności ziarniaki mogą przemieszczać się kilka cm po powierzchni gleby lub zagłębiać się w niej.

Owies głuchy najlepiej kiełkuje z głębokości ok. 5 cm.

Jednak w skrajnych przypadkach ziarniaki potrafią skiełkować nawet na głębokości 20 cm, co znacznie wydłuża okres ich wschodów a tym samym zwiększa zagrożenie dla plantacji rośliny uprawnej, szczególnie przy jej małej obsadzie.

Groźny dla upraw zbożowych

Owies głuchy we wczesnych fazach rozwojowych rośnie szybciej niż roślina uprawna. Chwast ten wytwarza silny system korzeniowy, przez co skutecznie konkuruje z rośliną uprawną o wodę i składniki pokarmowe. Szybko wyrastając ponad łan zabiera roślinie uprawnej światło.

Szybko wyrastając ponad łan zabiera roślinie uprawnej światło. Konkurencja ta powoduje odczuwalne straty plonu, przy technologiach intensywnych szacowane nawet do 50% przy obsadzie około trzydziestu kilku roślin owsa głuchego na metrze.

Część ziarna owsa głuchego osypuje się jeszcze przed żniwami tworząc potencjał do zachwaszczenia upraw następczych. Część zbierana jest razem z plonem powodując obniżkę jego wartości i trudności w sprzedaży.

Jak rozpoznać owies głuchy?

Owies głuchy jest blisko spokrewniony z pozostałymi gatunkami zbóż, więc szczególnie w początkowych fazach rozwojowych jest trudny do rozpoznania.

Podstawowym wyróżnikiem pozwalającym odróżnić chwast od rośliny uprawnej jest sprawdzenie w którą stronę skręcone są liście. (Owies głuchy i siewny mają liść lewoskrętny, pozostałe gatunki zbóż - prawoskrętne).

W fazie strzelania w źdźbło rośliny owsa zaczynają dominować nad łanem rośliny uprawnej, co pozwala na odróżnienie gatunków.

Liść owsa głuchego w miejscu styku ze źdźbłem nie posiada uszek (ostróg) Języczek ma długość 2-4 mm o kształcie trójkątnym, brzegu ząbkowanym na szczycie poszarpanym.

Jak skutecznie zwalczyć owies głuchy?

Problem zachwaszczenia owsem głuchym dotyka rolników na całym świecie. Jak dotąd jedyną skuteczną metodą w walce z tym chwastem jest stosowanie właściwie dobranych herbicydów.

W ostatnich latach dokonano ogromnego postępu w regulacji zachwaszczenia tego gatunku.

W roku 2007 SyngentaR Crop Protection wprowadziła na rynek zupełnie nowy standard zwalczania owsa głuchego - preparat o nazwie AxialR 100 EC. Już po pierwszym roku stosowania AxialR europejscy rolnicy docenili jego wyjątkową, nieporównywalną z innymi herbicydami skuteczność w zwalczaniu tego uciążliwego chwastu - preparat był zastosowany na setkach tysięcy hektarów w niemalże wszystkich gatunkach zbóż (za wyjątkiem owsa).

Rolnicy mają możliwość zastosowania AxialR w dogodnych dla siebie warunkach. Herbicyd można bowiem stosować aż do momentu kłoszenia, bez względu na gatunek i kraj uprawy.

W krajach Europy do niszczenia owsa głuchego AxialR

100 EC jest polecany w dawkach od 0,3 do 0,45 l ha z dodatkiem adiuwantu AdigorR w dawkach 0,9 - 1,35 l/ha.

 • Adiuwant AdigorR 440 EC, polecany razem z herbicydem AxialR 100 EC czyni produkt niemal niezależnym od warunków pogodowych. Deszcz po niecałej godzinie po zabiegu nie obniża skuteczności preparatu.

  Zaleta ta jest doceniana nie tylko przez rolników z krajów, gdzie opady zdarzają się bardzo często.

 • Dla rolników północnej Europy ogromne znaczenie ma niezależność skuteczności preparatu AxialR

  100 EC od temperatury, przede wszystkim brak negatywnego wpływu przymrozków zdarzających się w czasie zabiegów herbicydowych.

 • AxialR 100 EC jest priorytetowo wybierany przez plantatorów zbóż, którym zależy na uzyskiwaniu wysokich plonów z łanów o doskonałej kondycji. Herbicyd jest całkowicie bezpieczny dla rośliny uprawnej.

  Nie powoduje uszkodzeń, przebarwień i zahamowania wzrostu.

 • Nie zalega w glebie, więc nie posiada negatywnego wpływu na rośliny uprawiane następczo takie jak rzepak, burak czy wysiewana w poplonach gorczyca.
 • AxialR 100 EC to pewna i szybka interwencja. Zahamowanie wzrostu chwastów następuje kilka godzin po zabiegu. Całkowite zasychanie po 2-3 tygodniach.