Póki co, handel zbożem - przynajmniej jeśli chodzi o system kursu jednolitego na Giełdowym Rynku Rolnym - w zasadzie zamarł. Ostatni udany obrót pszenicą miał miejsce 24 lutego.

W marcu, ani - jak dotąd - czyli do połowy kwietnia, nie zawarto żadnej transakcji kupna-sprzedaży pszenicy w tym kanale.

10 marca br. sprzedano jedynie 25 ton żyta.

Odbyła się też jedna aukcja na pszenicę, podczas której, z wystawionych 1000 ton pszenicy klasy B, sprzedano 625 ton, w cenie 990 zł.

Tymczasem Towarowa Giełda Energii S.A. informuje, że w dniu 22.04.2021 r. zostanie przeprowadzona aukcja sprzedaży nr 2-S-2021-04-22, której przedmiotem będzie pszenica klasy B*.

Do sprzedaży - w lokalizacji Szymankowo, czyli tej samej, jak w aukcji 18 marca - oferowane jest 1000 ton ziarna. 

Czy znajdzie się chętny?

Na światowych rynkach zbóż od kilku tygodni trwa korekta (po wcześniejszych kilkudziesięcio procentowych wzrostach cen). Jednak w ostatnich dniach zaczęło się „coś dziać”. Notowania wyraźnie rosną - zauważa Tomasz Roszkowski, analityk farmer.pl 

Tymczasem na polskim rynku, jak pisze w swojej ostatniej analizie red. M. Tyszka, ceny zbóż w skupach ponownie spadły – średnio 10-20 zł na tonie. Notowanych jest jednak więcej transakcji sprzedaży. Większa jest też podaż surowca, bo po okresie świątecznym przyszedł czas porządkowania magazynów.