Przeciętna cena skupu pszenicy konsumpcyjnej osiągnęła poziom 728 zł/t, tj. o prawie 2,5 proc. wyżej niż w poprzednim tygodniu. Natomiast w porównaniu do notowań sprzed miesiąca podrożała o 12 proc.

W tym czasie ceny pszenicy paszowej wzrosły o blisko 3 proc., dochodząc do 635 zł/t. Najwyższa odnotowana dotyczyła woj. podlaskiego - 692 zł/t, a najniższa w woj. zachodniopomorskiego - 611 zł/t. Wzrost ceny tego zboża na przestrzeni miesiąca wynosi 3 proc. Nie jest więc zbyt gwałtowny, ale bardzo systematyczny.

W stosunku do roku minionego, średnia cena pszenicy jest wyższa o 46-48 proc.

Także w wypadku żyta, wzrost ceny ziarna wysokiej jakości był niższy od zboża paszowego. Żyto konsumpcyjne skupowano płacąc średnio 580 zł/t, tj. o ok. 1,5 proc. więcej niż tydzień wcześniej i o 25 proc. więcej niż przed miesiącem. Przeciętna cena żyta paszowego wyniosła w tym czasie 478 zł/t, tj. o prawie 3,5 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu i przed miesiącem.

W porównaniu do notowań sprzed roku, żyto paszowe jest droższe o 76 proc., a konsumpcyjne ponad 2-krotnie droższe.

Średnia cena jęczmienia paszowego osiągnęła poziom 586 zł/t, tj. o ponad 4,5 proc. wyżej niż w poprzednim tygodniu i o 9 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. W odniesieniu do cen sprzed roku, ziarno to jest o 72 proc. droższe.

Przeciętna cena skupu ziarna kukurydzy to 760 zł/t. Zatem w stosunku do I tygodnia września wzrosła o prawie 5 proc. Natomiast na przestrzeni miesiąca o 16 proc., W ubiegłym roku o tej samej porze nabywcy oferowali za to zboże cenę niższą o 40 proc.

Źródło: farmer.pl