- Kukurydzę siejemy możliwie wcześnie. Praktycznym terminem jest temperatura gleby 8°C . Wczesny siew jest korzystny z wielu względów. Po pierwsze optymalnego wykorzystania wilgoci, która zgromadziła się w glebie w okresie zimowym. Po drugie przyspiesza kwitnienie i wiechowanie kukurydzy, co w konsekwencji przyspiesza również zbiory. Poza tym nie można zapomnieć, że ogranicza szkody powodowane przez ptaki kurowate po zasiewach - mówi portalowi farmer.pl Eugeniusz Piątek z Polskiego Związku Producentów Kukurydzy.

Najpierw wysiewamy odmiany wczesne, przeznaczonych na wczesny zbiór. W następnej kolejności odmiany średnio późne, które wymagają odpowiednio wyższej sumy temperatur dla osiągnięcia dojrzałości. Z kolei do siewów opóźnionych zdaniem specjalistów dobrze jest wysiać odmiany wczesne, bo mają one większą szansę osiągnąć dojrzałość przed wystąpieniem jesiennych przymrozków.

Na glebach ciężkich zalecana głębokość na którą przeprowadzamy siew wynosi 3 - 4 cm. Z kolei na glebach lżejszych jest ona jeszcze większa i wynosi 5 - 6 cm.