W związku z decyzją o wycofaniu rejestracji fungicydów z tiofianatem metylu w 2021 r., firma Sumi Agro pod koniec 2020 r. rozpoczęła proces wycofywania swoich flagowych fungicydów Yamato 303 SE oraz Topsin M 500 SC z polskiego rynku. Środki ochrony roślin zawierające tiofanat metylu mogą być sprzedawane i dystrybuowane wyłącznie do dnia 31 sierpnia 2021 r. Nie oznacza to, że firma zostawi swoich klientów bez możliwości ochrony swoich upraw. Sukcesywnie ma zamiar dostarczać na rynek nowe produkty.

Nowy fungicyd zbożowy

W segmencie ochrony zbóż od tego sezonu w pełni dostępny będzie fungicyd Glora 633 EC, którego etykieta rejestracyjna została w listopadzie ubiegłego roku rozszerzona o kolejne gatunki zbóż. W nowej etykiecie także uwzględniono szerszy zakres zwalczanych patogenów zbóż.

Glora 633 EC to połączenie dwóch substancji czynnych pochodzące z różnych grup chemicznych – prochloraz i fenpropidynę. Prochloraz jest substancją wykazującą działanie wgłębne. Fenpropidyna wykazuje działanie systemiczne.

Dzięki temu jest to fungicyd o działaniu powierzchniowym, wgłębnym i układowym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie przed chorobami grzybowymi pszenicy ozimej, pszenicy jarej, pszenżyta ozimego oraz żyta ozimego.

Glora 633 EC to odpowiedź firmy na potrzebę zabezpieczenia upraw zbóż przed najważniejszymi chorobami podstawy źdźbła i liści. W zależności od gatunku zbóż rejestracja obejmuje:

▪ Pszenica ozima: łamliwość źdźbła zbóż i traw, mączniak prawdziwy zbóż i traw, septorioza paskowana liści pszenicy, brunatna plamistość liści, rdza brunatna pszenicy.
▪ Pszenica jara: mączniak prawdziwy zbóż i traw, septorioza paskowana liści pszenicy, brunatna plamistość liści, rdza brunatna pszenicy.
▪ Pszenżyto ozime: łamliwość źdźbła zbóż i traw, mączniak prawdziwy zbóż i traw, septoriozy liści, brunatna plamistość liści, rdza brunatna.
▪ Żyto ozime: łamliwość podstawy źdźbła zbóż i traw, mączniak prawdziwy zbóż i traw, rynchosporioza zbóż, rdza brunatna.

Istotnym atutem nowego fungicydu jest elastyczność stosowania. Produkt można aplikować w wielu stadiach rozwojowych zbóż – od strzelania w źdźbło, aż do zakończenia kłoszenia (BBCH 30-55). Polecany jednak jest szczególnie do zabiegu T-1.

Co ważne, fungicyd sprawdza się w niskich temperaturach, już od 5°C, i zmiennych warunkach pogodowych. Pozwala to na przeprowadzanie wcześniejszych aplikacji.

Fungicyd Glora 633 EC będzie dostępny w opakowaniach 1 i 5 litrów. Zalecana dawka preparatu wynosi 1,5 l/ha.