Niestety w niektórych unijnych krajach – a zwłaszcza w północnej części Niemiec i Wielkiej Brytanii – zbiory są mocno opóźnione ze względu na niekorzystne warunki pogodowe (deszcze), co będzie miało wpływ na jakość ziarna, zebranego z tych rejonów. Jednak są i dobre informacje. Francja i Hiszpania odnotowały zbiory pszenicy wyższe od prognoz. We Francji produkcja pszenicy miękkiej oceniana jest nawet na 33,6 mln ton, co oznaczałoby, że skutki wiosennej suszy nie były aż tak rozległe jak się wcześniej obawiano, informują eksperci FAMMU/FAPA.

Bardzo optymistyczne doniesienia napływają z krajów basenu Morza Czarnego. W tym tygodniu pojawiła się oficjalna prognoza zbiorów zbóż na Ukrainie – ponad 50 mln ton, tj. o 11 mln ton więcej niż rok temu. Eksport spowalniają jednak cła wywozowe, które Ukraina wprowadziła po zniesieniu kwot eksportowych. Jeśli jednak rząd zdecydowałby się na ich wcześniejsze zniesienie, to kraj może odnotować bardzo wysoki eksport zbóż w sezonie 2011/’12. Potencjał eksportowy oceniany jest na 25 mln ton.

Od początku sezonu bardzo aktywna w eksporcie jest Rosja. Pojawiają się coraz wyższe prognozy rosyjskiego eksportu zbóż – nawet w wysokości 23 mln ton. Kolejny ważny dostawca z basenu Morza Czarnego – Kazachstan - również odnotował wysokie zbiory. Podaż zbóż szacuje się na 22 mln ton, co przy krajowym zapotrzebowaniu na poziomie 8 mln ton, daje znaczną nadwyżkę eksportową w wysokości 14 mln ton. Tegoroczne zbiory zbóż w Kazachstanie były wysokie – bliskie 19 mln ton (wobec 12,2 mln ton sezon wcześniej), w tym 16 mln ton pszenicy miękkiej.

Spadki na CBoT były związane m.in. z realizacją zysków przez część inwestorów oraz ostatnim umocnieniem dolara, utrudniającym eksport i prognozami opadów deszczu w niektórych kluczowych rejonach upraw zbóż. Mimo to notowania kukurydzy w kontraktach terminowych nadal utrzymują się na stosunkowo wysokim poziomie, pomimo ostatnich zniżek. Pod koniec sierpnia br. kukurydza w kontrakcie wrześniowym na CBoT dochodziła nawet do 300 dolarów/tonę, pierwsze dni września przyniosły jednak spadki – do 290,4 dolarów/tonę pod koniec bieżącego tygodnia. W przypadku kukurydzy wciąż duże znaczenie w kształtowaniu się cen odgrywa wysoki popyt na cele przemysłowe w USA. Perspektywy dla kukurydzy nadal nie są jednoznaczne. Z jednej strony utrzymują się obawy o kondycję upraw w USA, liderze w światowej produkcji tego gatunku, z drugiej pojawiają się optymistyczne doniesienia o możliwych wysokich zbiorach w Europie.