UGA wraz z ministerstwem polityki agrarnej i żywnościowej Ukrainy, co miesiąc monitorują eksport zboża i analizują tempo handlu. UGA po raz kolejny otrzymała potwierdzenie z ministerstwa o braku jakichkolwiek zagrożeń dla bezpieczeństwa żywnościowego Ukrainy i braku planów ograniczania eksportu zboża.

Ukraina w 2021 roku zebrała rekordowe 32,7 mln ton pszenicy. Konsumpcja krajowa wynosi 6-7 mln ton rocznie, resztę można eksportować.

Aneks do memorandum zbożowego podpisanego przez ministerstwo polityki agrarnej i uczestników rynku ustalił w sezonie 2021/2022 limit eksportu pszenicy na 25,3 mln ton. Od 1 grudnia Ukraina wyeksportowała 14,5 mln ton pszenicy.

Produkcja pszenicy na Ukrainie w tym roku przekroczyła ubiegłoroczny wynik o 7-8 mln ton. Biorąc pod uwagę fizyczne ograniczenia infrastruktury logistycznej i rekordowe zbiory kukurydzy na poziomie 40 mln ton, trudno będzie wyeksportować uzgodnione 25,3 mln ton pszenicy. Rekordowa produkcja pszenicy zapewni, więc bezpieczeństwo żywnościowe Ukrainie, która zużyje około 20 proc. tegorocznych zbiorów.

- Nie ma podstaw do ograniczania eksportu pszenicy. Uważamy, że takie wiadomości mają charakter informacyjny przeciwko Ukrainie. Wszelkie ograniczenia eksportowe spowodują, że rolnicy nie będą mogli sprzedawać swoich plonów, nie otrzymają dochodu i zmniejszą areał pod uprawami. W efekcie Ukraina będzie miała mniejszą produkcję. Spowoduje to również spadek inwestycji w przemyśle zbożowym – dodało UGA.